english  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Creative Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ázerbájdžán láká zahraniční investice do neropného sektoru

S poklesem zahraničních investicí se Ázerbájdžán potýká posledních 10 let. Valná většina jich navíc míří do ropného sektoru, který byl v letech 2016 a 2020 výrazně poznamenán fluktuací ceny ropy na světových trzích. Země usilující o diverzifikaci hospodářství tak zahajuje projekty, které mají za cíl přivést investory do sektorů nespojených s ropou.

Rok 2020 zasáhl Ázerbájdžán více než ostatní státy. Pokles zájmu o ropu v prvních měsících roku a následný strmý pád její ceny ekonomiku země ovlivnily více než celosvětová pandemie Covid-19 a s ní spojená ochranná opatření. Země se tak vzpamatovává z již druhého ropného šoku v průběhu 5 let a ještě více usiluje o diverzifikaci hospodářství.

V červenci 2021 prezident Ilham Alijev položil základní kámen od roku 2017 avízované volné ekonomické zóny v přístavu Alat, který se nachází 70 km jižně od hlavního města Baku a je zároveň největším ázerbájdžánským přístavem. Prezident pak ve svém úvodním projevu explicitně pozval zahraniční subjekty, aby využily této jedinečné příležitosti a v nově vznikající zóně investovaly.

První investoři mají v Alatské volné ekonomické zóně začít svoje aktivity už během července 2022. Do té doby zde pro ně bude v první fázi projektu připraveno zázemí sestávající se z objektů pro lehký průmysl a skladů na rozloze 60 ha. Podnikání v zóně je oproštěno od povinnosti platit clo za import i export a také od placení daní. Navíc je připraven speciální legislativní balíček fiskálních i nefiskálních pobídek. Investoři tak mohou očekávat plnou podporu z ázerbájdžánské strany v počátcích jejich podnikání.

Země rovněž plánuje projekty zaměřené na zelenou energii a energetickou efektivitu při výstavbě budov. Kromě toho jsou připraveny investiční plány na podporu inovativních technologií v oblasti vodního i odpadového hospodářství, zemědělství či moderního řízení dopravy.

České firmy jsou v Ázerbájdžánu vřele vítány, aby navázaly na úspěšnou tradici investic z let 2016-2018, kdy byla Česká republika 9. nejvýznamnějším investorem do Ázerbájdžánu. Veškeré investiční příležitosti v Ázerbájdžánu budou českým zájemcům blíže představeny v Praze v posledním listopadovém týdnu, kdy na okraji 5. zasedání Smíšené mezivládní komise mezi Českou republikou a Ázerbájdžánem proběhne investiční fórum.

V případě zájmu o více informací k investicím v Ázerbájdžánu, případně o možnost participace na připravovaných projektech, kontaktujte obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví České republiky v Baku e-mailem: (commerce_baku@mzv.cz) nebo telefonicky (+994 12 436 85 55).

přílohy

AFEZ průvodce pro investory 677 KB PDF (Acrobat dokument) 11.10.2021

AFEZ 1 MB PDF (Acrobat dokument) 11.10.2021