english  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České nákladní vozy TATRA budou vyrábět v Ázerbájdžánu

Krátce před Vánoci se společnost TATRA TRUCKS a.s. dohodla s  Gandžinským automobilovým závodem na společném projektu výroby nákladních vozidel TATRA v Ázerbájdžánu. Podle představ českého výrobce by první série „TATRA made in Azerbaijan“ měla opustit brány výrobního závodu v roce 2018.
 

Intenzivní jednání mezi společnostmi TATRA TRUCKS a.s. a Gandžinským automobilovým závodem probíhala po celou druhou polovinu letošního roku, přičemž projekt během své říjnové návštěvy Ázerbájdžánu významně podpořil i místopředseda senátu PČR Jiří Šesták. S podporou Velvyslanectví ČR v Baku se pak uskutečnila nejprve návštěva kopřivnických specialistů v Ázerbájdžánu, na níž navázala cesta ázerbájdžánských specialistů do ČR. Výsledkem společného úsilí se stal podpis memoranda o záměru společné výroby nákladních vozidel.

Dokument byl podepsán dne 18. prosince 2017 na půdě Velvyslanectví Ázerbájdžánské republiky v Praze. Kromě ázerbájdžánského velvyslance J. E. Farida Šafijeva se slavnostní ceremonie zúčastnili Petr Rusek, předseda představenstva společnosti TATRA TRUCKS a.s. a Chanlar Fatijev, ředitel Gandžinského automobilového závodu.

Představitel kopřivnické automobilky Petr Rusek u příležitosti uzavření dohody řekl: „Ázerbájdžán je významný partner České republiky v Kavkazském regionu, kde úspěšně realizuje své projekty řada českých průmyslových firem. Pro Tatru je jedním z důležitých vývozních teritorií. V Ganje se můžou vyrábět Tatry nejen pro ázerbájdžánský trh, ale i pro další středoasijské státy." Pro úplnost je třeba dodat, že nákladní vozidla TATRA jsou již nyní v Ázerbájdžánu velice populární a za posledních několik let jich sem kopřivnická automobilka dodala již více než 500.

Podpisem memoranda se TATRA TRUCKS a.s. zařadila po bok dalších českých firem úspěšně působících na ázerbájdžánském trhu. Mezi takové je možno zařadit Moravia Steel a.s., která v současné době dokončuje modernizaci železničního koridoru Baku-Tbilisi-Kars v hodnotě 1 mld. USD. Dále firmu IVECO Czech Republic a.s., která dodala 150 autobusů pro městskou hromadnou dopravu v Baku, společnost ČKD Small Hydro s.r.o., jež zkonstruovala tři vodní turbíny pro elektrárnu Tahtakorpu, firmu LINET a.s. a mnohé další.

autor: Jan Jindřich, vedoucí obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Baku

 

Tatra Phoenix

Tatra Phoenix

podpis memoranda

podpis memoranda