english  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Baku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Restart česko-ázerbájdžánské zemědělské spolupráce

Covidem přerušená zemědělská spolupráce mezi Českou republikou a Ázerbájdžánem zaznamenala oživení díky misi ázerbájdžánských expertů na živočišnou výrobu do ČR. Zástupci ázerbájdžánských firem navštívili společnosti zabývající se  stájovými technologiemi a plemenným dobytkem. České zkušenosti jim mohou být nápomocné při probíhající výstavbě nových ázerbájdžánských farem a zakládání nových chovů.

Zemědělství je v Ázerbájdžánu strategickým odvětvím, na jehož rozvoj vláda vsází při diverzifikaci hospodářství. Kromě investicí do digitalizace a zvýšení rostlinné výroby, probíhá v současné době také obnova a nová výstavba živočišných farem. Farmy budou zařízeny nejnovějšími technologiemi, tak aby byly co nejvíce eliminovány klimatické vlivy a bylo dosaženo ideálních podmínek pro co nejefektivnější chov dobytka. S výstavbou farem souvisí také výběr nových plemen skotu, který by se nejlépe hodil do místního prostředí. Vládní pobídky ze strany státu dělají zemědělské nákupy dostupnější i pro malé zemědělce.

Česko-ázerbájdžánská spolupráce v agrární oblasti byla značně ovlivněna pandemií Covid-19 a rozpracované projekty byly odsunuty. Živočišná výroba, v níž české společnosti patří ke světové špičce, je jednou z hlavních priorit ázerbájdžánského zemědělství, byla ideálním tématem pro obnovení spolupráce a znovunavázání důležitých osobních kontaktů.

Dlouhodobým cílem proexportní podpory českých zemědělských firem ze strany Ministerstva zemědělství ČR a českého zastupitelského úřadu v Baku je propagace a rozšíření povědomí o technologiích a know-how českých firem v Ázerbájdžánu. Jednou z forem této podpory jsou incomingové mise do ČR, kdy je skupina zahraničních podnikatelů a zemědělců pozvána na návštěvu českých podniků, díky čemuž získají konkrétní představu o možnostech českých exportérů a vysoké kvalitě jejich služeb. Velvyslanectví ČR v Baku společně s Ministerstvem zemědělství proto ve dnech 22. – 26. května zorganizovalo misi ázerbájdžánských zemědělských expertů na chov plemenného skotu a stájové technologie do ČR.

Během cesty navštívilo 6 účastníků mise z řad ázerbájdžánských podnikatelů české společnosti (Natural, Chovatelské družstvo Impuls a CBS Genetics) zabývající se chovem plemenného skotu a genetickým inženýrstvím. V oblasti stájových technologií byly navštíveny farmy realizované společností Brunnthaller. Účastníci mise také navštívili Českomoravskou společnost chovatelů a Výzkumný ústav živočišné výroby.

Mise byla zakončena jednáním pana náměstka Jiřího Šíra s jeho ázerbájdžánským protějškem, náměstkem ministra zemědělství Ázerbájdžánu panem Sarvanem Džafarovem, při němž byla zhodnocena budoucnost bilaterální agrární spolupráce mezi oběma zeměmi.

Mise živočišná výroba: jednání Českomoravská společnost chovatelů

Mise živočišná výroba: jednání Českomoravská společnost chovatelů

Mise živočišná výroba: Natural

Mise živočišná výroba: Natural

 

Mise živočišná výroba: jednání náměstků MZe

Mise živočišná výroba: jednání náměstků MZe

Mise živočišná výroba

Mise živočišná výroba

přílohy

416725 Asset #4652912:mise_zivocisna_vyroba_jednani_namestku - com.etnetera.jnp.img_manager.data.ImageSetData