česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Laosu

S výjimkou případných komerčně-repatriačních či ad hoc charterových letů stále neexistuje letecké spojení z/do Laosu. Vstup cizinců za účelem turistiky je nadále zakázán. Po vstupu do země je povinná 14denní hotelová karanténa.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Vstup cizinců do Laosu za účelem turistiky je stále zakázán.

Mezinárodní letecká doprava je nadále zastavena s výjimkou nepravidelných charterových letů. Letecký tranzit není povolen.

Uzavřeny zůstávají i všechny pozemní hraniční přechody.

Od 20. 3. 2020 je pozastaveno vydávání všech typů víz na příletu a elektronického e-visa na zastupitelských úřadech Laosu v zahraničí.

Ve výjimečných případech lze vystavit vstupní vízum za jiným účelem návštěvy, než je turistika (primárně obchodní či pracovní účel). Příslušná zvoucí organizace musí o vstup písemně požádat Ministerstvo zahraničních věcí Laosu.

Při vstupu na území Laosu je třeba předložit potvrzení o negativním RT-PCR testu na covid-19 ne starší než 72 hodin, vyplnit zdravotní deklaraci, podstoupit změření tělesné teploty a u imigrační přepážky dodržovat odstup 1-2 metrů.

Všem vstupujícím osobám je proveden test na covid-19 na náklady cestovatele a nařízena 14ti denní karanténa ve vyhrazeném hotelu/centru na náklady cestovatele.

Při pozitivním testu na covid-19 platí povinná hospitalizace na vlastní náklady či hrazená v rámci cestovního pojištění.

2. DOPRAVA

V současné době stále neexistuje pravidelné letecké spojení z/do Laosu. Výjimkou jsou pouze nepravidelné chartrové lety.

Na vnitrostátní leteckou a pozemní dopravu se mohou vztahovat ad hoc opatření související s vývojem situace kolem onemocnění covid-19.

3. OPATŘENÍ

V souvislosti s vývojem pandemie jsou v Laosu postupně uvolňována ochranná opatření.

Informační linka v souvislosti s covid-19:  +856 20 5406 6777 a Hotline – 166. Doporučuje se volat na tyto linky před samotnou návštěvou nemocnice a svůj stav konzultovat telefonicky. Možná opatření typu domácí karantény či izolované karantény jsou určována podle cestovatelské historie, nikoliv na základě (ne)existence symptomů nákazy.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ochranné opatření pro pobyt v Laosu

Podmínky pro příjezd a odjezd z Laosu

Ministerstvo zahraničních věcí Laosu

Velvyslanectví ČR v Bangkoku

5. Návrat do ČR

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená Ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR.

Laos náleží z pohledu České republiky do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy Covid-19 (tzv. tmavě červené země).

Cestující z těchto zemí musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře,  potvrzení o jeho vyplnění předložit na vyžádání hraniční kontrole. 

Před zahájením cesty do ČR cestující musí disponovat písemným potvrzením poskytovatele zdravotních služeb o negativním výsledku antigenního testu (max 48 h od odběru), nebo písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku RT-PCR testu (max 72 hodin od odběru). Stejně tak musí cestující disponovat potvrzením o rezervaci na RT-PCR test na přítomnost SARS-CoV-2, který bude proveden do 24 hodin od vstupu na území České republiky a mít toto potvrzení připraveno pro hraniční kontrolu.

Dopravci neumožní přepravu cestujícím, kteří nepředloží test na přítomnost SARS-CoV-2, příjezdový formulář a rezervaci na RT-PCR test na přítomnost SARS-CoV-2, který bude proveden do 24 hodin od vstupu na území ČR.

Po vstupu na území ČR se nejdříve 10. den, nejpozději však 14. den podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2, pokud orgán ochrany veřejného zdraví výjimečně nerozhodl jinak. Do doby výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 je nutná samoizolace.

Případné výjimky pro cestovatele z tmavě červených zemí a detailní informace k návratu poskytují Pravidla návratu do ČR ze zahraničí v době pandemie Covid-19.

Zároveň upozorňujeme, že jednotlivé letecké společnosti mohou při odbavení, přestupu či během letu uplatňovat vlastní ochranná opatření. Proto doporučujeme aktuální podmínky před odletem ověřit přímo s přepravcem.

Pokud jste Laos stále neopustili, doporučujeme, abyste se registrovali v systému DROZD a věnovali pozornost platnosti svého cestovního zdravotního pojištění (optimálně s krytím COVID-19).

přílohy

Podmínky pro příjezd a odjezd do/z Laosu 632 KB PDF (Acrobat dokument) 26.7.2021