česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Laosu

S výjimkou případných komerčně-repatriačních či ad hoc charterových letů stále neexistuje letecké spojení z/do Laosu. Vstup cizinců za účelem turistiky je nadále zakázán.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vzhledem k nepříznivému vývoji epidemiologické situace upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky.

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR, jehož výklad přináší Rozcestník MZV ČR.

2. VSTUP DO LAOSU A TRANZIT:

S výjimkou případných komerčně-repatriačních či ad hoc charterových letů stále neexistuje letecké spojení do Laosu.

Vstup cizinců do Laosu za účelem turistiky je stále zakázán. Mezinárodní letecká doprava je nadále zastavena. Uzavřeny zůstávají i všechny pozemní hraniční přechody.

Od 20. 3. 2020 je pozastaveno vydávání všech typů víz na příletu, na zastupitelských úřadech Laosu v zahraničí i elektronická e-visa.

Ve výjimečných případech lze vystavit vstupní vízum s jiným účelem návštěvy, než je turistika (primárně obchodní či pracovní účel). Příslušná zvoucí organizace musí o vstup písemně požádat Ministerstvo zahraničních věcí Laosu. Při následném vstupu na území Laosu je třeba předložit potvrzení o negativním RT-PCR testu na covid-19 ne starší než 72 hodin, vyplnit zdravotní deklaraci, podstoupit změření tělesné teploty a u imigrační přepážky dodržovat odstup 1-2 metrů. Po vstupu na území Laosu jsou všem osobám odebrány vzorky na covid-19 a nařízena 14ti denní karanténa v k tomuto účelu určených hotelech či centrech.

3. DOPRAVA:

V současné době stále neexistuje pravidelné letecké spojení z/do Laosu. Výjimkou jsou pouze nepravidelné chartrové lety. Vnitrostátní letecká i pozemní doprava byla již obnovena.

4. OPATŘENÍ:

Nouzový stav byl v Laosu ukončen dne 17. 5. 2020. Od té doby jsou postupně uvolňována hygienická omezení zavedená v souvislosti s pandemií covid-19. Otevřeny jsou již úřady, vybrané školy, obchody, restaurace, služby.  Nadále je vyžadováno dodržování zásad social distancing.

Informační linka v souvislosti s covid-19:  +856 20 5406 6777 a Hotline – 166. Doporučuje se volat na tyto linky před samotnou návštěvou nemocnice a svůj stav konzultovat telefonicky. Možná opatření typu domácí karantény či izolované karantény jsou určována podle cestovatelské historie, nikoliv na základě (ne)existence symptomů nákazy.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ochranné opatření pro vstup do Laosu

Ministerstvo zahraničních věcí Laosu

přílohy

Ochranné opatření pro vstup do Laosu 632 KB PDF (Acrobat dokument) 27.8.2020