česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká technologie zaujala na severu Thajska

Jedním z nepalčivějších problémů severu Thajska je znečištění ovzduší v důsledku pálení biomasy. Česká republika přispěla k jeho řešení referenční dodávkou české technologie aerobního fermentoru. Guvernér provincie Chiang Mai při své návštěvě projektu vyjádřil zájem o další uplatnění tohoto a podobných řešení pro zlepšení kvality ovzduší.

Sever Thajska pravidelně trpí sezónním znečištěním ovzduší způsobeným pálením rýžové slámy, kukuřičného odpadu a další biomasy nebo vypalováním podrostu lesů. Provincie a město Chiang Mai se tak po část roku stávají jedním z nejvíce znečištěných a znečišťujících míst nejen v Thajsku, ale na celém světě.

Zlepšení tohoto neutěšeného stavu, který má kritický dopad na kvalitu ovzduší především v severní a střední části Thajska, vč. hlavního města Bangkoku, je také jednou z politických priorit thajské vlády a provinční a místní administrativy. Ty hledají řešení s potenciálem pomoci situaci zlepšit.

Jedním z možných způsobů je výstavba zařízení pro zpracování biodopadu. V provincii sice existuje zařízení pro přeměnu bioodpadu na energii, ale s ohledem na charakter terénu a dostupnost je využitelné pouze pro omezenou část provincie. Prostor pro uplatnění proto existuje pro další technologická řešení menšího či místního charakteru, která by pomohla situaci řešit.

Právě v tomto kontextu Česká republika učinila konkrétní krok, když prostřednictvím tzv. malého lokálního projektu v rámci rozvojové zahraniční spolupráce ČR umožnila realizaci dodávky kontejnerového aerobního fermentoru české společnosti Solbien pro jedno z farmářských družstev v oblasti Mae Chaem.

S dodanou technologií se dne 9. března 2021 osobně seznámil na pozvání velvyslance Marka Libřického také guvernér provincie Chiang Mai Charoenrit Sanguansat. Toho nabízené řešení velmi zaujalo a ocenil, že technologie fermentoru přinese vícerý pozitivní efekt. Místní farmáři budou moci bioodpad vzniklý po skončení sklizně místních plodin (primárně kukuřice) dále zpracovat na průmyslový kompost a hnojivo s využitím pro ekologické zemědělství nebo i jako zdroj vedlejšího příjmu. Dalším a snad ještě větším přínosem bude, že se sníží míra nekontrolovaného pálení bioodpadu a výrazně se zlepší kvalita ovzduší. To vše při poměrné jednoduchosti a ekonomické dostupnosti a udržitelnosti nabízeného řešení.

Guvernér Charoenrit projevil o další využití technologie upřímný živý zájem a vyjádřil naději, že se oblast Mae Chaem stane základnou spolupráce s českými partnery a pilotním příkladem pro další lokality. S ohledem na existenci řady míst s obtížnějším přístupem k dopravní infrastruktuře i energetickým sítím požádal o navržení řešení pro tyto izolované lokality s využitím místních obnovitelných zdrojů energie nebo biomasy (waste-to-energy, výroba bioplynu atd.).

Jedním z cílů malého lokálního projektu jako nástroje zahraniční rozvojové spolupráce je i podpora dalšího využití cestou standardních komerčních projektů. V daném případě s využitím toho, že podobná technologie již byla společností Solbien do Thajska dodána a lze pracovat s více referenčními projekty. Potenciál komerční návaznosti malých lokálních projektů dokazuje i fakt, že ve stejném formátu dříve realizovaný projekt dodávky povrchové čističky vod komunitě v provinčním hlavním městě Chiang Mai je nyní následován komerční dodávkou stejné technologie pro veřejnou nemocnici na ostrově Phuket.

Během návštěvy komunity Mae Chaem byla s guvernérem Charoenritem a místními experty diskutována také navazující možnost spolupráce při zalesňování v oblasti Mae Chaem pomocí českých technologií, to vše ve spolupráci s některou z univerzit v Chiang Mai.

 

Autor: Aleš Vytečka, zástupce velvyslance

Galerie


MLP 2020 - Thajsko/Chiang Mai Social Enterprise