česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: OEÚ ZÚ Bangkok
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České geologické firmy prohlubují spolupráci v Thajsku a Laosu

Ve dnech 2. až 9. října 2019 proběhla v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) mise českých geologických a těžařských firem do Thajska a Laosu. Účastníci delegace navázali mj. na předchozí obdobnou zkušenost z obou zemí v březnu 2018. V průběhu workshopů a návštěv těžebních lokalit identifikovali nové možnosti prohloubení vzájemné spolupráce i uplatnění unikátního českého know-how a průmyslových kapacit v oblastech průzkumu nových ložisek, těžby a zpracování nerostných surovin i revitalizace ekologicky postižených území v místech těžby a zpracování.

Českou delegaci tvořili zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, České geologické služby (ČGS) a českých firem/oborových asociací (GET, INCO Engineering, Česká dobývací technika a specialista na vzácné nerosty). Vedoucím mise byl ředitel odboru surovinové politiky MPO Pavel Kavina. Jednání s thajskými i laoskými partnery se na české straně dále účastnili velvyslanec ČR v Bangkoku Marek Libřický a ekonomický diplomat Aleš Ždimera.

Program mise se skládal ze dvou hlavních částí. Nejdříve v Bangkoku proběhla jednání s partnery z thajského Ministerstva průmyslu (odbor primárních zdrojů a dolů), která navázala na jejich předchozí incomingovou misi do ČR (září 2018), a se zástupci těžebních firem (Siam Cement Group - SCG). Během souboru prezentací byly představeny kapacity a zaměření českých firem, vč. předchozích zkušeností a referencí v regionu JV Asie. Kromě možností geologického průzkumu a těžebních technologií vzbudily zájem i naše zkušenosti s environmentálními technologiemi pro likvidaci následků těžby, snížení ekologické zátěže a následné revitalizace prostředí. Potenciál pro spolupráci představuje vize či projekt "smart" těžby a výroby stavebních materiálů, založený na principu udržitelnosti cirkulární ekonomiky pod názvem "CPAC Construction Solution", který nabízí široké spektrum možné spolupráce, vč. společného vývoje technologií, zařízení nebo postupů. Na okraj semináře proběhla i prezentace asociace České dobývací techniky pro thajský energeticko-těžařský gigant Banpu. S příkladem thajské praxe se mohli účastníci následující den seznámit při prohlídce těžební lokality a provozu na zpracování vápence firmy SCG v Ta Luang (provincie Saraburi, závod Khao Wong).

Druhou část mise tvořil (po zastávce na návazný PROPED v Kambodži) 3-denní program v Laosu. Workshop v hlavním městě Vientiane byl určen pro setkání s experty z Ministerstva energetiky a těžebního průmyslu, odbornou firemní veřejností a zástupci obchodních a průmyslových komor. Během semináře byl opět prostor pro představení českých firem i následnou diskusi. Také zde se podařilo identifikovat konkrétní příležitosti spolupráce, např. s předním kambodžským výrobcem cementu a stavebních hmot. Na seminář poté navázala poznávací cesta do těžební lokality Phu Bia australské firmy PanAust, která cca 200 km severovýchodně od Vientiane provozuje povrchový důl na měď (Phu Kham) a zlato/stříbro (Ban Houayxai). Účastníci českých firem se seznámili s provozem dolu i zpracovatelského závodu a vyměnili si zkušenosti ohledně místních podmínek i našich možností.

Aleš Ždimera, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bangkoku

Galerie


PROPED 2019_mining_TH+LA