česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České vojenské padáky uspěly na thajském trhu

Výrobce padáků MarS Jevíčko uspěl na thajském trhu dodávkou nových osobních a záložních výsadkových padáků a příslušenství pro speciální jednotky Královské Thajské policie. Věříme, že se může stát odrazovým můstkem k účasti na dalším převybavení složek Královských ozbrojených sil.

Přestože spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti je jedním dlouhodobých pilířů česko-thajských vztahů, ne ve všech oblastech se dosud dařilo českým výrobkům a řešením prosadit Jedním z důvodů byly i dlouhodobé vztahy thajských ozbrojených sil s tradičními partnery. O to významnější je každý případ, kdy se podaří na tomto z mnoha pohledů velmi náročném trhu prosadit, jak se to nedávno podařilo českému výrobci padáků MarS Jevíčko.

Během uplynulých velikonočních svátků byla na základně Královské thajské policie (Royal Thai Police – RTP) u města Hua Hin na jih od Bangkoku dokončena výcvikovou fází a prvními seskoky za přítomnosti gen.maj. Napola Boonprasita, velitele Police Aerial Reinforcement Division, a velvyslance ČR Marka Libřického dodávka nových osobních a záložních výsadkových padáků pro jednu ze speciálních jednotek RTP, Border Patrol Police.

Přednímu evropskému/světovému výrobci padáků a příslušenství MarS Jevíčko se tak podařilo uspět na velmi náročném a referenčním thajském trhu. Stalo se tak díky prosazení se v tendru vyhlášeném v r. 2019, ve kterém se podařilo uspět vysoce konkurenceschopnou nabídkou v tržním segmentu, který byl dosud výsadou dodavatelů z USA. Úspěch je přitom o to větší, že se podařilo dodat také zabezpečovací přístroje m2 AAD zajišťující přeseknutí zavíracího očka záložního padáku v případě, kdy nastanou aktivační podmínky, a dále několik desítek maket hlavních a záložních padáků pro výcvik, náhradní díly a příslušenství.

Jevíčský výrobce tak získal významnou referenci s potenciálem stát se odrazovým můstkem k účasti na dalším dovybavení nebo převybavení a přechodu na nové technologické řešení nejen Border Patrol Police a dalších jednotek thajské policie, ale i ostatních složek Královských ozbrojených sil.

Potěšitelné je, že úspěch MarS Jevíčko není prvním českým projektem realizovaným ve spolupráci s Border Patrol Police v posledních letech. Právě na základně v Hua Hin byl v květnu 2019 uveden do provozu generálním komisařem RTP gen. Chakthipem Chaijindouaerodynamický tunel vyrobený a dodaný Strojírnou Litvínov. Věříme, že nejde o poslední úspěchy a že na ně naváží další projekty nejen ve spolupráci s Královskou thajskou policií. Velvyslanectví ČR v Bangkoku je připraveno je aktivně podpořit, stejně jako tomu bylo v případě těch předchozích.

Marek Libřický, velvyslanec, Velvyslanectví ČR v Bangkok

Galerie


MarS RTP