česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 a dopady na obchodování (Thajsko, Laos)

Po vyhlášení stavu globální pandemie a rapidním nárůstu počtu nakažených v různých částech světa zavedlo také Thajsko a Laos preventivní zdravotnická opatření. Pro pohyb zboží a maloobchod zatím nebyly stanoveny významnější restrikce (kromě zákazu vývozu obličejových roušek a respirátorů v případě Thajska). Vzhledem k různému rozsahu narušení výrobních a dodavatelsko-odběratelských řetězců (global value chains, GVCs) v místě i v širším asijském regionu lze nicméně předpokládat možné výpadky či posuny termínů exportních dodávek. Ze služeb byl nejvíce zasažen zejména thajský cestovní ruch (hotely, letecké společnosti).
 

V obou zemích (Thajsko, Laos) narůstají zdravotnická opatření a restrikce při vstupu do země. Seznam doporučení pro cestovatele a výčet aktuálně platných omezení naleznete na webové stránce ZÚ Bangkok nebo přímo na webové stránce MZV ČR.

Pokud jde o obchodní režim, pro pohyb zboží se aktuální pravidla nemění. V plném provozu a bez omezení fungují námořní přístavy, odkud do oblasti proudí převážná většina zboží ze zahraničí. Nedochází zatím ani k narušení nákladní dopravy na pozemních hranicích. S omezeními je však třeba počítat v osobní dopravě, mezinárodní letiště fungují v omezeném režimu. Ze služeb se situace negativně promítá do cestovního ruchu, letecké dopravy (omezování spojů, zákaz vstupu cizinců do země) a dalších souvisejících služeb (uzavírání hotelů).

S prodlevami v objednávkách by měli počítat zejména dovozci. Po vypuknutí epidemie v Číně a následně též v Japonsku a Koreji byly částečně narušeny dodavatelské řetězce. Po znovuobnovení výroby v Číně se však produkce postupně dostává do standardního režimu.

S individuálními dotazy k otázkám obchodování s Thajskem či Laosem se české firmy mohou obracet na obchodní úsek ZÚ ČR v Bangkoku (commerce_bangkok@mzv.cz).