česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podnikatelé se seznámili s možnostmi laoského trhu

Dne 19. října 2018 se v prostorách Černínského paláce uskutečnilo Česko – laoské business fórum, jehož cílem bylo seznámit české zástupce podnikatelské veřejnosti s možnostmi podnikání na laoském trhu. Kromě podnikatelů samotných se fóra zúčastnili zástupci Hospodářské komory ČR a Laoské obchodní průmyslové komory.
 

Fórum zahájil náměstek ministra zahraničních věcí Lukáš Kaucký, který v úvodním vystoupení charakterizoval česko-laoské obchodně ekonomické vztahy jako dobře se rozvíjející, kde však nejsou vyčerpány všechny možnosti vzájemné spolupráce. V roce 2017 byl Laos na 86. místě mezi našimi exportními partnery. Český export dosáhl 0,9 mld. Kč - jednalo se o meziroční nárůst o 536%.

Za Hospodářskou komoru ČR vystoupil viceprezident Bořivoj Minář, který upozornil na průmyslové obory českého hospodářství, které mají šanci být konkurenceschopné na laoském trhu. Do Laosu mezi nejvíce exportované položky patří lékařské a zvěrolékařské nástroje, výrobky ze sádry, přístroje pro mechanoterapii, masážní přístroje, hliníkové konstrukce a rentgenové přístroje.

V dalších vystoupení zástupci Laoské obchodní průmyslové komory akcentovali potenciál Laosu, jeho makroekonomické údaje a upozornili na průmyslová odvětví, které mají potenciál na vzájemně výhodnou obchodně ekonomickou spolupráci. Země je označována za jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik nejen jihovýchodní Asie, ale i tichomořského regionu. Z pohledu zaměstnanosti hraje klíčovou roli zemědělství, které představuje 21% HDP a zaměstnává 73% pracovní síly.

Závěrem akce, kterou zorganizoval Odbor ekonomické diplomacie MZV ČR ve spolupráci Hospodářskou komorou České republiky a Laoskou obchodní a průmyslovou komorou proběhly konzultace mezi zástupci laoských a českých firem.

Proexportní akce, které se z české strany zúčastnilo přes 40 zástupců českých podnikatelských subjektů, splnila svůj účel – byly navázány kontakty k obchodní a investiční spolupráci.