česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přední thajská energetická firma Banpu Power připravuje další expanzi

(Archivní článek, platnost skončena 30.04.2021.)

Přední thajská energetická firma Banpu Power Plc (BPP) se připravuje na další navýšení výrobních kapacit elektrické energie a připravuje rozsáhlé investice. Do roku 2025 chce ze současných 2.150 MW navýšit výrobu na více než 4.300 MW.

Podle generálního ředitele BPP Sutee Sukruana dochází k rychlejšímu rozvoji kapacit ve výrobě elektrické energie, než se očekávalo původně. Do sedmi let by tak mělo dojít k postupnému navýšení výkonu nejprve na 2.900 MW a následně o dalších 1400 MW na konečných více než 4.300 MW. Firma se k tomuto postupu rozhodla vzhledem k optimistickému výhledu trhu s elektrickou energií v širším regionu. V rámci této expanze se firma zaměří nejprve na rozšíření kapacit a výstavbu nového bloku uhelné elektrárny Map Ta Phut v Rayongu. U tohoto projektu již došlo ke schválení studie dopadů na zdraví a životní prostředí. Kapacita nového bloku je 1.000 MW.

Firma má další plány i v jiných zemích, kde působí prostřednictvím svých poboček - Čině, Japonsku a Vietnamu. V Číně se jedná o prozatím blíže nespecifikovaný akviziční plán. V Japonsku firma v současné době vlastní 13 projektů solárních elektráren s kombinovanou kapacitou 234 MW. Prvních pět je již v provozu, zbylých osm se do produkce zapojí do roku 2023. Ve Vietnamu firma připravuje studii na vybudování 80 MW větrné elektrárny v provincii Soc Trang. Na základě dohody s vietnamskými představiteli by firmy BPP měla postupně vybudovat větrné elektrárny s celkovou kapacitou 200 MW. Výstavba první části se zmiňovanou kapacitou 80 MW by měla začít ještě v průběhu druhé poloviny t.r. Podle sdělení generálního ředitele má Vietnam dále zájem o spolupráci na projektech elektráren na fosilní paliva.

Aktivity firmy BPP zapadají velmi dobře do thajské energetické strategie, která byla schválena v roce 2016 s platností do roku 2036. V oblasti energetických dodávek se pro české firmy nabízí možnost spolupráce s místními firmami nejen v Thajsku, ale i ve třetích zemích. Thajské společnosti jsou obvykle schopny pokrýt finanční část projektů a v případě shody technologických představ obou partnerů umožnit českým firmám zapojit se do společných projektů v podobě EPC dodavatele či subdodavatele parciálních technologií, které v regionu mnohdy chybí, či neodpovídají novým trendům a požadavkům na nasazení špičkových technologií. To platí především u z hlediska životního prostředí citlivých projektů typu uhelných elektráren.

V případě potenciálního zájmu o projekty tohoto typu se můžete obrátit na ekonomický úsek našeho velvyslanectví v Bangkoku.

Ing. Jan Špiler, vedoucí ekonomického úseku, velvyslanectví ČR v Bangkoku