česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Úřad vlády ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Premiérova návštěva Thajska podpořila exportní zájmy našich firem a potvrdila rostoucí význam oboustranné spolupráce v mnoha oblastech

(Archivní článek, platnost skončena 28.02.2021.)

Nedávno proběhlou oficiální návštěvu předsedy vlády Andreje Babiše v Thajsku lze hodnotit jako velmi úspěšnou z mnoha ohledů a jedním z těch klíčových je bezpochyby podpora našich ekonomických zájmů - obecných i konkrétních projektů a firem.

Premiéra doprovázela podnikatelská mise reprezentující na čtyřicítku firem. Organizačně ji zajišťoval Svaz průmyslu a dopravy a vedl ji jeho místopředseda Stanislav Kázecký. Hlavním bodem jejího programu byl podnikatelský seminář a následný networkingový oběd. Obě akce se konaly pod hlavičkou SPD ČR a jeho partnerské Federace thajského průmyslu (FTI – Federation of Thai Industries) s organizačně-programovým zajištěním ze strany českého velvyslanectví v Bangkoku. O zájmu thajské podnikatelské veřejnosti o ČR svědčí to, že se ve spolupráci s FTI podařilo zajistit účast více než 110 thajských partnerů. Ti se z  úst premiéra a ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové dozvěděli nejen o tradici česko-thajských vztahů (vč. odkazu na zde stále velmi známé značky jako Baťa), ale také v netradičním kontextu podané informace o současném stavu vzájemných ekonomických vztahů a jejich potenciálu a výhledu. Mnozí na obou stranách jsou stále překvapeni, že skutečný obrat vzájemného obchodu se pohybuje okolo 1,7 mld. USD. Podobně byl seminář využit k prezentaci úspěšných případů investic thajských společností Ligman Lighting a Indorama Ventures v ČR. V opačném směru skupina Adastra Group investuje v Thajsku. Podobně významným pro změnu vzájemného vnímání a profilu ČR jako relevantního partnera s potenciálem i mimo dosud tradiční oblasti spolupráce bylo představení vize „Česká republika: země pro budoucnost“ ze strany místopředsedy Rady pro vědu výzkum a inovace, pana Karla Havlíčka.

Potěšující je, že se naše představy, vize a priority (vč. těch identifikovaných v Mapě globálních oborových příležitostí) velmi často a výrazně kryjí s prioritami thajské strany v letectví, kolejové dopravě, zdravotnictví, obranném nebo automobilovém průmyslu, jak je na pozvání velvyslance ČR na semináři představil i thajský ministr průmyslu Uttama Savanayana. Podnikatelská mise se s nimi mohla seznámit i během briefingu Board of Investment a Eastern Economic Corridor Office, což jsou organizace zajišťující komplexní servis pro investory vstupující na thajský trh. Východní ekonomický koridor (EEC) je vlajkovým projektem thajské vlády s preferencí řady odvětví, ve kterých mají i naši exportéři a investoři co nabídnout. Právě do tohoto konceptu zapadá i řada již rozpracovaných konkrétních projektů českých firem, které premiér Babiš během svých jednání cíleně podpořil.

Podporu konkrétních projektů se podařilo umocnit i přítomností zástupců příslušných firem na jednáních nebo dalších částech pracovního programu předsedy vlády. Thajské investory a přední místní partnery našich společností velmi potěšila i osobní setkání s našim premiérem. Cesta potvrdila důležitost kontaktů na nejvyšší politické úrovni pro podporu obchodních aktivit našich firem, včetně zájmu investorů na obou stranách, který v poslední době zřetelně oživuje. Naše firmy budou z proběhlé cesty ještě dlouhou dobu profitovat v podobě zvýšeného povědomí a potvrzení zájmu o intenzivnější spolupráci mezi našimi zeměmi.

 

Ing. Jan Špiler, vedoucí ekonomického úseku, velvyslanectví ČR v Bangkoku