česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © ABS Freepic
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Thajské problémy s likvidací bioodpadu mohou znamenat nové příležitosti pro dodávky českých technologií

(Archivní článek, platnost skončena 30.04.2021.)

Thajsko se v posledních týdnech potýká se závažným problémem znečištění ovzduší především ve svých severních provinciích. Problém bude muset být do budoucna komplexně řešen nasazením kvalitních technologií pro likvidaci a zpracování odpadu, především ze zemědělství.

Problematika zátěže ovzduší v důsledku spalování zemědělského odpadu ze sklizně (kukuřice, rýže, cukrová třtina) není pro Thajsko žádnou novinkou, stejně tak jako opakované vypalování lesních porostů především v příhraničních oblastech, kde farmáři toto rychlé a z jejich pohledu levné řešení využívají pro získání nových osevních ploch. V posledních letech a konkrétně tento rok se však kvalita ovzduší na severu země dostala nejen na přední stránky místních novin, ale zaznamenaly ji i zahraniční zpravodajské servery, včetně českých. Pokud pomineme zdravotní rizika spjatá s vysokými koncentracemi jemných prachových částic v ovzduší, rozhodně tento stav neprospívá pověsti Thajska jako turistického ráje. Severní části země jsou proslulé svou divokou a nádhernou přírodou, což je jeden z hlavních důvodů, proč do těchto oblastí míří turisté z celého světa, kteří si chtějí odpočinout či nemají primární zájem o přímořské lokality a proslulé thajské ostrovy. Tento rok se navíc ovzduší v důsledků těchto negativních jevů načas prudce zhoršilo i v samotném Bangkoku.

Samotné otevřené spalování odpadu ze zemědělství je sice v Thajsku nelegální, ale realitou je prozatímní neexistence skutečných alternativ pro samotné farmáře, kteří nemají k dispozici žádnou jinou možnost likvidace odpadu, až na pár osamělých místních iniciativ, které však svým rozsahem a kapacitami rozhodně nestačí na pokrytí poptávky celého zemědělského sektoru.

Vzhledem k tomu, že vláda si je po letošních problémech v této oblasti stále více vědoma, lze do budoucna očekávat nové projekty a podporu pro ty farmáře a skupiny, které využijí možností ekologické likvidace odpadu s s minimálním či žádným negativním dopadem na životní prostředí. Jednat se bude především o (optimálně komplexní a integrované) systémy pro zpracování, kompostování, fermentaci a následné další využití odpadu ze zemědělské činnosti. Využity tak budou moci být například kompostéry, které následně farmářům umožní vzniklý produkt dále prodávat jako hnojivo na místním trhu. Aktuální poptávka v tomto směru existuje, což dokazují relativně vysoké ceny prodávaných hnojiv tohoto typu. Další zajímavou možností je obecné zpracování a peletace biomasy - pelety by následně mohly být využity v domácí energetice, či určeny na export.

Současné předsednictví Thajska ve společenství ASEAN znamená, že Thajsko bude bezpochyby muset na celou problematiku adekvátně zareagovat. Jediným rychlým řešením v tomto směru je zaměření na existující technologie, jejich integrace a další rozvoj v místních podmínkách. V tomto směru se do budoucna i našim firmám otevřou nové příležitosti. Tak jako u velké části podobných projektů je nutné pracovat s možností spolupráce s místními vzdělávacími, vývojovými a výzkumnými institucemi, které mají potřebný lokální vhled do celé problematiky. V Thajsku již v tomto směru funguje pilotní projekt nasazení aerobních fermentorů firmy Solbien.

 

Ing. Jan Špiler, vedoucí ekonomického úseku, velvyslanectví ČR v Bangkoku