česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Bangkok
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Thajsko - opatření na podporu ekonomiky

Stejně jako v jiných zemích mají i v Thajsku aktuální restriktivní opatření proti šíření COVID-19 negativní vliv na fungování ekonomiky. Podle odhadů centrální banky (Bank of Thailand) se v letošním roce thajské hospodářství propadne při tvorbě HDP o 5,3 % a vývoz se sníží dokonce o 8,8 %. Jednalo by se tak o nejhorší situaci od asijské finanční krize v letech 1997-8. Také vzhledem k těmto prognózám se místní vláda rozhodla podpořit domácí ekonomiku sadou opatření zaměřených na jednotlivce, firmy i celkové makroekonomické prostředí (posílení bankovního sektoru, podpora akciovému trhu, další zvýhodnění zahraničních investic, vědy a výzkumu apod.).

Podpůrná opatření přijatá v několika krocích a dosahující objemu cca 2 bilionů thajských bahtů (THB), tj. cca 1,6 bilionu Kč, odpovídají zhruba 10 % ročního HDP země. Jedná se například o přímou finanční podporu/dávku lidem mimo sociální a zdravotní systém (cca 9 mil osob) ve výši 5000 THB měsíčně po dobu 3 měsíců, snížení sazby srážkové daně z 3 % na 1 % pro období duben až září 2020, měkké úvěry komerčních bank pro finální spotřebitele a malé a střední podnikatele/farmáře (centrální banka poskytne ostatním bankám dostatek prostředků s úročením pouhých 0,01%), 3-měsíční odklad plateb daní i dlužných částek, odklad termínu pro přiznání daně z příjmu až na srpen atd.

Kromě přímé podpory a daňových úlev hodlá thajská vláda také přesměrovat značnou část státního rozpočtu (mj. z kapitoly obrany a také 10% úsporami v dalších resortech) do oblasti zdravotní a sociální péče, podpory zaměstnanosti, resp. tvorby nových pracovních míst i dalších prorůstových opatření. To může být do určité míry rizikem pro české exportéry v obranných technologiích, ale současně také příležitostí např. pro vývozce zdravotní techniky, biotechnologií, systémů pro 3D tisk, nanomateriálů či vyspělých systémů pro on-line prodej, řízení a kontrolu (ICT, SW, start-upy,...). Nabízí se i navázání užší spolupráce špičkových R&D pracovišť a univerzit obou zemí ve vybraných prioritních oblastech.

Aleš Ždimera, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bangkoku