česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © ABS Freepic
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Thajsko připravuje program podpory obranného průmyslu

(Archivní článek, platnost skončena 28.02.2021.)

Obranný průmysl je potvrzen jako jedno z 12 podporovaných průmyslových odvětví v Thajsku v rámci tzv. „targeted S-curve industries“ a do budoucna bude zaměření na jeho rozvoj thajskou vládou dále akcentováno.

Finální podoba podpory domácího obranného průmyslu v rámci investičních pobídek má být diskutována a schválena až v průběhu aktuálního prvního čtvrtletí 2019, nicméně základní rámec podoby této podpory je znám již nyní. Podle thajských představitelů je program podpory domácího obranného průmyslu cestou, jak zvýšit nejen domácí kapacity v obranné a bezpečnostní oblasti, ale pomůže i civilnímu sektoru. Obranný průmysl jako jedna z prioritních oblastí je v současné době již obsažen v rámci vládou významně podporovaného programu tzv. Východního ekonomického koridoru (Eastern Economic Corridor – EEC).

Hlavní pozornosti se aktuálně těší nová prohlášení thajských představitelů, že podpora domácích kapacit má za cíl snížit závislost na dovážených technologiích a podpořit domácí výzkum, vývoj a produkci, které dále podpoří vlastní kapacity všech ozbrojených složek - pozemní armády, letectva a námořnictva. Ruku v ruce s tím by mohlo postupně dojít ke snížení rozpočtů určených na dovozy nového vybavení, včetně některých náhradních dílů pro stávající výzbroj. Cíleno je v úvodní fázi na výrobu kolových obrněných vozidel, rušiček a vybraných částí ručních palných zbraní. Dále se bude stát více zaměřovat na podporu výroby a vývoje  plavidel pro kontrolu pobřežních vod, bezpilotních letounů (dronů) a systémů pro ukládání elektrické energie.

V celkovém vyjádření hodlá thajská vláda na rozvoj související s obranným průmyslem alokovat až 10 % státního rozpočtu, tedy přibližně 9,5 miliardy USD ročně (současný obranný rozpočet se pohybuje okolo 6,5 mld. USD). Pokud by byl tento plán nakonec v této podobě a s tímto finančním krytím schválen, znamenalo by to pravděpodobně potřebu zásadně odlišného přístupu zahraničních výrobců a dodavatelů. Na důležitosti by výrazně získaly výrobní a vývojové kooperace se zaměřením na lokální přidanou hodnotu. Dalším benefitem místní produkce by bezpochyby bylo také odbourání celních procedur a především sazeb, které by dovozová řešení znevýhodňovala proti domácím producentům, včetně v zemi působícím zahraničním dceřiným závodům. Thajsko by se tak mohlo stát jednou z regionálně významných základen obranného průmyslu. Podobného vývoje doznal v minulosti například automobilový průmysl, když se Thajsko postupně změnilo z montovny převážně japonských automobilů určených primárně pro domácí trh na zemi se svébytnou základnou výrobců a dodavatelů pro automobilový průmysl v celém společenství ASEAN a v současnosti dochází k postupné expanzi těchto dodavatelů i dále do zahraničí. Vždyť i náš dovoz příslušných komodit vzrostl od r. 1999 více než 44krát a dosáhl v r. 2018 více než 62 mil. USD.

 

Ing. Jan Špiler, vedoucí ekonomického úseku, velvyslanectví ČR v Bangkoku