česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Bangkok
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast českých firem z obranného průmyslu na veletrhu Defense & Security 2022

Ve dnech 29. srpna až 1. září 2022 proběhl v thajském Bangkoku za výrazné účasti ČR tradiční bezpečnostní a obranný veletrh Defense & Security. Na národním stánku v gesci MPaO (Czech Pavilion) se představilo 8 českých firem, vlastní expozicí se výstavy zúčastnila Colt CZ Group (Česká zbrojovka). Doprovodné prezentační akce byly realizovány jako projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) v úzké spolupráci velvyslanectví ČR s agenturou AMOS (MO ČR), Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) a CzechTrade.

Veletrh Defense & Security se koná v Bangkoku každé dva roky a je jednou z nejvýznamnějších událostí svého druhu v celém regionu jihovýchodní Asie, letos výjimečně z důvodu Covid-19 v odloženém termínu. Delegaci ČR na letošním ročníku vedl za MO ČR pan Aleš Vytečka (ředitel Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci/AMOS) a za MPaO ČR pan Richard Hlavatý (ředitel Odboru zahraničně ekonomických politik II). Česká účast na veletrhu svým rozsahem i náplní úspěšně navázala na předchozí ročník konaný v roce 2019 za účasti bývalého ministra obrany L. Metnara. Příští standardní termín veletrhu je naplánován na listopad 2023.

V odpoledních hodinách prvního dne veletrhu proběhl v rámci PROPED blok prezentací, resp. odborný "vrtulníkový" seminář pod názvem „Mi helicopters comprehensive life cycle support“ pro představitele ozbrojených složek relevantních zemí, vlastnících vrtulníky Mi a hledajících zkušené a spolehlivé partnery. V průběhu semináře vystoupili zástupci firem LOM Praha Trade, PBS Velká Bíteš a LPP. České firmy měly i v následujícím průběhu veletrhu možnost představit se vrcholným představitelům thajských (a dalších - mj. Malajsie, Filipíny, atd.) ozbrojených složek během obchodních schůzek na nejvyšší armádní úrovni.

Český pavilon se na veletrhu těšil velkému zájmu thajských i ostatních zahraničních účastníků, zástupci agentury AMOS i jednotlivých firem vedli obchodní jednání o konkrétních projektech s thajskými i dalšími partnery. Česká republika tak měla mimořádnou příležitost prezentace svých firem nejen v Thajsku, ale i v rámci širšího regionu členských států uskupení ASEAN.

Aleš Ždimera, ekonomický diplomat, velvyslanectví ČR v Bangkoku

Galerie


DefSec_2022