česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nouzový stav v Thajsku a návrat do České republiky

V Thajsku stále platí nouzový stav v souvislosti s pandemií covid-19. Letecká doprava zůstává zásadně omezena. Několik leteckých společností i přesto létá z Bangkoku s možností návazného letu do České republiky.

V současné době lze k odletu do Evropy využít leteckých spojení společností Emirates, Qatar Airways, KLM, Lufthansa, Swiss, Air France, Eva Air, případně Korean Air. Aktuální informace ohledně podmínek odbavení doporučujeme ověřit přímo s leteckými společnostmi.

Thajsko je považováno za zemi s níským rizikem výskytu Covid-19. Proto osoby, které do ČR přicestují z Thajska a v posledních 14 dnech nepobývaly déle než 12 hodin v zemi s vysokým nebo velmi vysokým rizikem covid-19, nemusí při vstupu předložit ani poté absolvovat test na covid-19, ani se na ně nevztahuje vyplnění příjezdového formuláře a následná karanténa.

Podmínky pro vstup na území ČR jsou upraveny Ochranným opatřením MZd ČR.

Pravidla pro cestování do ČR

Detailní informace viz Ministerstvo vnitra ČR, případně lze využít e-mailovou linku pro dotazy související s podmínkami vstupu na území ČR cestovani.covid19@mvcr.cz.

RT-PCR test na covid-19 lze v případě potřeby absolvovat ve státem akreditovaných laboratořích. Využít lze též nabídky společnosti VFS Global.

V souvislosti s pandemií covid-19 platila pro cizince v Thajsku do 31. 10. 2020 vízová amnestie. Do tohoto data bylo též možné požádat o prodloužení víza/pobytového oprávnění. Po uhrazení pokuty lze opožděné žádosti o prodloužení víza/pobytového oprávnění podat ještě 90 dní po 31. 10. 2020. Poté bude již pobyt všech cizinců bez platného víza/pobytového oprávnění považován za nelegální se všemi právními důsledky (trestní stíhání, deportace, zákaz vstupu do Thajska).

Konkrétní podmínky pro jednotlivé typy víz/pobytových oprávnění je třeba konzultovat přímo s thajským imigračním úřadem.

Vzhledem k tomu, že po celou dobu pandemie bylo možné k návratu do vlasti využít komerční letecké spoje a v současné době lze letět až do Prahy, Velvyslanectví ČR v Bangkoku nevystavuje českým občanům žádné podpůrné dopisy pro thajský imigrační úřad.

Pokud jste Thajsko stále neopustili, doporučujeme, abyste se registrovali v systému DROZD a věnovali pozornost platnosti svého cestovního zdravotního pojištění (optimálně s krytím COVID-19).

Další užitečné informace naleznete na následujících webových stránkách:

Ministerstvo vnitra ČR

Ministerstvo zdravotnictví ČR

COVID-19 Rozcestník - aktuální informace k cestování

Řešení pobytových záležitostí cizinců na území ČR v souvislosti s koronavirem