česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Thajska

Po příletu do Thajska je povinná karanténa v hotelu na vlastní náklady, a to 7 dní pro očkované osoby a 10 dní pro neočkované osoby. Při pozitivním testu je zpravidla vyžadována hospitalizace na vlastní náklady či hrazená v rámci cestovního pojištění.

V Thajsku stále platí nouzový stav v souvislosti s pandemií covid-19 a cestování do země zůstává omezeno. Detailní informace k podmínkám vstupu a nezbytným dokumentům poskytuje Velvyslanectví Thajského království v Praze.

Od 1. 10. 2021 byla povinná hotelová karanténa po příletu do Thajska zkrácena na 7 dní pro plně očkované osoby a na 10 dní pro neočkované osoby. Na osoby, které do Thajska vstoupí pozemní cestou, se vztahuje 14denní karanténa.

Za očkované jsou považovány osoby, které obdržely úplnou očkovací dávku minimálně 14 dní před započetím cesty. Na neočkované osoby mladší 18 let se vztahují stejné karanténní podmínky jako na jejich doprovod. Očkované osoby musí být po příletu předložit originál či kopii svého očkovacího certifikátu.

Očkované osoby mohou využít i zvláštního režimu vstupu v rámci programů Phuket Sandbox, Samui Plus, Krabi (Ko Phi Phi, Ko Ngai and Railay Beach) a Phang-Nga (Khao Lak and Ko Yao). Tyto programy se vztahují na osoby, které obdržely úplnou očkovací dávku minimálně 14 dní před plánovaným odletem.

Případní zájemci o cestu do Thajska by proto měli věnovat zvýšenou pozornost následujícím informacím:

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

V souvislosti s přetrvávajícím nouzovým stavem v Thajsku platí do odvolání zákaz komerčních letů do země. Přiletět lze pouze tzv. semi-komerčními lety vybraných leteckých společností. Na ostrovy Phuket a Samui lze v rámci programů Phuket Sandbox a Samui Plus přicestovat přímými lety ze zahraničí, do destinací Krabi a Phang-Nga lety s přestupem v Bangkoku (na přestup se vztahují zvláštní pravidla).

Pozemní přechody do země jsou pro turistické účely stále uzavřeny.

Tranzit je možný pouze na letišti Suvarnabhumi v Bangkoku za jasně daných podmínek a jeho délka nesmí přesáhnout 12 hodin.

Vstup do Thajska je podmíněn získáním Certificate of Entry (povolení ke vstupu). Žádost o něj se podává elektronicky. K jeho získání a následnému odletu je třeba předložit cestovní pas, cestovní zdravotní pojištění zahrnující covid-19, očkované osoby potvrzení o absolvovaném očkování, rezervaci letenky, rezervaci hotelu pro povinnou alternativní karanténu (AQ), rezervaci hotelu v rámci SHA+ nebo Samui Extra+, a negativní výsledek RT-PCR testu na covid-19 platný maximálně 72 hodin před odletem.

Detailní informace ke vstupu do Thajska jsou uvedeny na webu Velvyslanectví Thajského království v Praze.

Po příletu se na cizince vztahuje povinná alternativní karanténa (AQ) v hotelu na vlastní náklady v délce 7 dní pro očkované osoby a 10 dní pro neočkované osoby. Na plně očkované osoby cestující v rámci zvláštních programů (Phuket, Samui, Krabi, Phang-Nga) se vztahují zvláštní pravidla pro pobyt a pohyb.

V případě pozitivního testu na covid-19, a to i pro osoby bez příznaků pobývající v alternativní karanténě, je zpravidla povinná hospitalizace. Náklady na hospitalizaci si cizinec hradí sám či v rámci svého cestovního zdravotního pojištění. V dané souvislosti důrazně doporučujeme všem cestovatelům, aby si se svou pojišťovnou předem ověřili, zda jim v případě pozitivního testu náklady na hospitalizaci uhradí, i když budou bez příznaků a budou hospitalizováni za účelem pozorování, nikoliv léčby.

Vstup do země se řídí následujícími pravidly:

Podmínky vstupu do Thajska a CoE certifikát

Pravidla pro prevenci šíření covidu-19 pro cestovatele vstupující do Thajska.

2. DOPRAVA

Přicestovat do Thajska lze pouze tzv. semi-komerčními lety vybraných leteckých společností (např. Austrian, Lufthansa, Swiss, Air France, KLM,  Emirates, Qatar Airways, Etihad, EVA Air, Thai Airways, Turkish Airlines, Finnair, Singapore Airlines, Korean Air, Cathay Pacific).

Na ostrovy Phuket a Samui lze v rámci zvláštních programů vstupu přicestovat pouze letecky (např. se společnostmi Emirates, Etihad Airways, Qatar Airways, Singapore Airlines, Thai Airways či EL AL Israel Airlines) .

Postupně dochází k obnovování vnitrostátní letecké dopravy a dálkové silniční a železniční dopravy.

Pohyb mezi některými provinciemi/okresy může být však nadále omezen v důsledku aktuálních preventivních opatření, na silnicích se mohou vyskytovat policejní kontrolní stanoviště. Při příjezdu z vysoce rizikových provincií může být v některých provinciích povinná 14ti denní karanténa. Řada provincií vyžaduje při příjezdu registraci v trasovací aplikaci. Aktuální situaci je proto třeba vždy před cestou ověřit.

Městská hromadná doprava v Bangkoku je přerušena od 23:00 do 3:00 hodin.

3. OPATŘENÍ

Thajsko prochází další vlnou pandemie covid-19 a v zemi stále platí nouzový stav.

Země je rozdělena do tří barevných zón dle míry rizika nákazy onemocněním covid-19, detailně viz Tourism Authority of Thailand.

Celkem 23 thajských provincií (včetně Bangkoku) je klasifikováno jako tmavě červené. Platí v nich omezení pohybu a veřejné dopravy, noční zákaz vycházení od 23:00 do 3:00 hodin a zákaz shromažďování více než 50 lidí. Nadále platí omezení provozu ubytovacích zařízení, restaurací, barů, zábavních podniků a některých škol, jakož i o zákaz prodeje alkoholu.

Obecně platí povinnost nosit ústní roušky ve všech veřejných prostorech venku i uvnitř, a to včetně rodinných příslušníků během cesty soukromým dopravním prostředkem. Absence roušky ve veřejném prostoru může být pokutována do výše 20 000 THB.

Dále je vyžadováno dodržování osobní hygieny a pravidel sociálního odstupu (social distancing), s nímž souvisí i zákaz  sdružování většího počtu osob. Národní parky a historické památky jsou zavřené.

V případě pozitivního testu na covid-19, a to i pro osoby bez příznaků pobývající v alternativní karanténě, je zpravidla povinná hospitalizace. Náklady na hospitalizaci si cizinec hradí sám či v rámci svého cestovního zdravotního pojištění. V dané souvislosti důrazně doporučujeme všem cestovatelům, aby si se svou pojišťovnou předem ověřili, zda jim v případě pozitivního testu náklady na hospitalizaci uhradí, i když budou bez příznaků a budou hospitalizováni za účelem pozorování, nikoliv léčby.

Pokud se u někoho objeví symptomy nákazy koronavirem, platí povinnost nejpozději do tří hodin o svém stavu informovat thajské orgány. Testování na covid-19 probíhá v akreditovaných laboratořích.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Thajské ministerstvo zdravotnictví

Thajský imigrační úřad

Velvyslanectví ČR v Bangkoku

5. NÁVRAT DO ČESKÉ REPUBLIKY

Pro návrat do ČR platí pravidla stanovená Ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR.

Thajsko náleží z pohledu České republiky mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy onemocněním covid-19, tzv. tmavě červené země.

Cestující z těchto zemí musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře,  potvrzení o jeho vyplnění předložit na vyžádání hraniční kontrole. 

Před zahájením cesty do ČR veřejnou dopravou (zejm. letadlem, vlakem, autobusem)  cestující musí disponovat písemným potvrzením poskytovatele zdravotních služeb o negativním výsledku antigenního testu (max 48 h od odběru), nebo písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku RT-PCR testu (max 72 hodin od odběru. Dopravci neumožní přepravu cestujícím, kteří nepředloží test na přítomnost SARS-CoV-2 a příjezdový formulář.

Po vstupu na území ČR se nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2, pokud orgán ochrany veřejného zdraví výjimečně nerozhodl jinak. Do doby výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 je nutná samoizolace.

Výjimky pro očkované osoby a vybrané kategorie cestovatelů viz Podmínky návratu do ČR ze zahraničí v době pandemie covid-19.

V dané souvislosti upozorňujeme, že i jednotlivé letecké společnosti zpravidla při odbavení či přestupu požadují předložení negativního testu na covid-19. Proto doporučujeme aktuální podmínky před odletem ověřit přímo s přepravcem.

Případné testy na covid-19 lze absolvovat ve státem akreditovaných laboratořích. Využít lze též nabídky společnosti VFS Global.

V souvislosti s pandemií covid-19 platila pro cizince v Thajsku do 31. 10. 2020 vízová amnestie. Po uhrazení pokuty bylo možné podat opožděné žádosti o prodloužení víza/pobytového oprávnění ještě 90 dní po tomto datu. V současné době je však již pobyt všech cizinců bez platného víza/pobytového oprávnění považován za nelegální se všemi právními důsledky (trestní stíhání, deportace, zákaz vstupu do Thajska).

Konkrétní podmínky pro jednotlivé typy víz/pobytových oprávnění je třeba konzultovat přímo s thajským imigračním úřadem.

Vzhledem k tomu, že po celou dobu pandemie bylo možné k návratu do vlasti využít komerční letecké spoje a v současné době lze letět až do Prahy, Velvyslanectví ČR v Bangkoku nevystavuje českým občanům žádné podpůrné dopisy pro thajský imigrační úřad.

Pokud jste Thajsko stále neopustili, doporučujeme, abyste se registrovali v systému DROZD a věnovali pozornost platnosti svého cestovního zdravotního pojištění (optimálně s krytím covid-19).

přílohy

Pravidla pro prevenci šíření covidu-19 pro cestovatele... 186 KB PDF (Acrobat dokument) 22.1.2021