česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Thajska

V Thajsku platí nouzový stav v souvislosti s covid-19  do 28. 2. 2021. Země zůstává vůči vnějšímu světu uzavřena. K případné cestě je třeba získat "certificate of entry" a po příletu absolvovat povinnou 14ti denní karanténu v hotelu.

V souvislosti s přetrvávajícím nouzovým stavem v Thajsku je cestování do země stále zásadně omezeno. Případní zájemci o cestu do Thajska by proto měli věnovat zvýšenou pozornost následujícím informacím:

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

V souvislosti s přetrvávajícím nouzovým stavem v Thajsku platí do odvolání zákaz komerčních letů do Thajska. Vycestovat z České republiky do Thajska lze pouze tzv. semi-komerčními lety vybraných leteckých společností (Air France, KLM, Austrian, Lufthansa, Swiss, Emirates, Qatar Airways, Etihad, EVA Air, Thai Airways, Singapore Airlines, Cathay Pacific).

2. VSTUP DO THAJSKA, TRANZIT A POBYT:

Do Thajska lze přiletět pouze tzv. semi-komerčními lety. Pozemní přechody do země jsou pro turistické účely stále uzavřeny. Tranzitovat přes Thajsko stále nelze.

Vstup do země je podmíněn předchozím získáním povolením ke vstupu (Certificate of Entry - CoE), jehož podmínkou je negativní test na covid-19.

Informace k získání CoE viz web Velvyslanectví Thajského království v Praze.

Po příletu je povinné absolvovat 14ti denní zpoplatněnou alternativní státní karanténu.

V souvislosti s pandemií covid-19 platila pro cizince v Thajsku do 31. 10. 2020 vízová amnestie. Do tohoto data bylo též možné požádat o prodloužení víza/pobytového oprávnění. Po uhrazení pokuty lze opožděné žádosti o prodloužení víza/pobytového oprávnění podat ještě 90 dní po 31. 10. 2020. Poté bude již pobyt všech cizinců bez platného víza/pobytového oprávnění považován za nelegální se všemi právními důsledky (trestní stíhání, deportace, zákaz vstupu do Thajska). Informace o jednotlivých typech víz/pobytových oprávnění oprávnění poskytuje thajský imigrační úřad.

Vzhledem k tomu, že po celou dobu pandemie bylo možné k návratu do vlasti využít komerční letecké spoje a v současné době lze letět až do Prahy, Velvyslanectví ČR v Bangkoku nevystavuje českým občanům žádné podpůrné dopisy pro thajský imigrační úřad.

3. DOPRAVA:

V důsledku preventivních opatření zavedených počátkem roku 2021 v souvislosti s nárůstem počtu osob infikovaných covid-19 může být vnitrostátní letecká a pozemní doprava omezena. Situaci proto doporučujeme ověřit s příslušným letištěm nebo leteckou společností.

Stejně tak může být omezen pohyb mezi některými provinciemi  a na silnicích se mohou vyskytovat policejní kontrolní stanoviště. Při příjezdu z vysoce rizikových provincií (tzn. i z Bangkoku) může být v některých provinciích povinná 14ti denní karanténa. Aktuální situaci je proto třeba vždy před cestou ověřit.

Městská hromadná doprava v Bangkoku funguje normálně. Většina spojů jezdí od 5:30 do 24:00 hod. Jednotlivé provincie však mají pravomoc vyhlásit noční zákaz vycházení, což může mít dopad i na dopravu. Aktuální situaci před případnou cestou doporučujeme ověřit.

4. OPATŘENÍ:

V Thajsku byla počátkem roku 2021 opět posílena některá preventivní opatření. A to především v nejzasazenějších provinciích sousedících na západ a východ s Bangkokem až po dříve turisticky exponované Rayong a Chonburi, vč. letoviska Pattaya. Tato opatření se týkají především uzavření či omezení provozu restaurací, barů, zábavních podniků, masážních salónů, sportovišť, bazénů, obchodů a některých škol, jakož i zákazu prodeje alkoholu.

Obecně pak platí povinnost nosit na veřejnosti ústní roušku, dodržovat osobní hygienu a pravidla sociálního distancování (social distancing), jakož i zákaz  sdružování většího počtu osob. Je třeba počítat i s tím, že některé národní parky a historické památky mohou být zavřené či fungovat omezeně. Situaci je třeba vždy předem ověřit.

Pokud se u někoho objeví symptomy nákazy koronavirem, platí povinnost nejpozději do tří hodin o svém stavu informovat thajské orgány.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Thajský imigrační úřad

Thajské ministerstvo zdravotnictví

přílohy

Ochranné opatření pro vstup do Thajska 186 KB PDF (Acrobat dokument) 2.12.2020