česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Superlegalizace pro použití listiny v ČR

Superlegalizace, neboli vyšší ověření, cizozemské veřejné listiny spočívá v ověření pravosti listiny pro účely jejího použití v České republice.

Thajské a laoské matriční a jiné dokumenty je pro použití v České republice třeba superlegalizovat, tj. opatřit vyšším ověřením.

Legalizace (ověření)

Úřední listinu (rodný, oddací či úmrtní list, vysokoškolský diplom, výpis z rejstříku trestů apod.) je třeba nejdříve nechat legalizovat (ověřit) ministerstvem zahraničních věcí země, jejíž orgán listinu vystavil. Při legalizaci se ověřuje pravost listiny, a to ověřením razítka vydávající instituce a podpisu oprávněné osoby.

V Thajsku legalizaci provádí:

Legalization Division, 3rd floor
Department of Consular Affairs
Ministry of Foreign Affairs
123 Chaeng Watthana Road
Bangkok 10210

Video o procesu ověřování v Thajsku

Superlegalizace (vyšší ověření)

Listinu legalizovanou thajským/laoským ministerstvem zahraničních věcí opatří Velvyslanectví ČR v Bangkoku superlegalizační doložkou, která potvrzuje pravost razítka thajského/laoského ministerstva zahraničních věcí a podpisu úředníka, který je oprávněn listinu legalizovat.

Za superlegalizaci se hradí konzulární poplatek (položka 150c). Konzulární poplatek za superlegalizaci matričního dokumentu za účelem zápisu do zvláštní matriky je snížen na polovinu (položka 150d) s výjimkou zápisu úmrtí, kde je superlegalizace zdarma (pokud od vydání úmrtního listu neuplynul více jak rok). Superlegalizace dokumentů vládních stipendistů ČR se provádí zdarma.