česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Milan Marenčák
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obchodní a investiční aspekty Českých dnů v Šanghaji

České dny v Šanghaji v dubnu 2015 budou významným impulzem pro další rozvoj obchodní spolupráce mezi Českou republikou a Čínou. Akce se zúčastní desítky českých firem, které na čínském trhu hodlají uplatnit produkty z různých sektorů včetně vyspělých technologií.

Navrhovatelem české účasti na veletrhu China Shanghai International Technology Fair (CSITF 2015) a dalšího doprovodného programu Českých dnů je Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce, která je jedním z nejaktivnějších hráčů v bilaterálních vztazích. V relaci působí již více než čtyři roky a pokrok v prohloubení vztahů hned v několika sektorech je výsledkem její dlouhodobé práce. V letošním roce se Smíšená česko-čínská komora ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu, agenturou CzechTrade a Zastupitelským úřadem ČR v Pekingu rozhodla zaměřit se na propagaci technologií z ČR. Na české straně Komora již tradičně organizuje Čínské investiční fórum a klade velký důraz na regionální spolupráci. Smíšená komora je společně se svým čínským partnerem, společností CEFC, a ZÚ Peking hlavním organizátorem celé šíře aktivit v rámci Českých dnů.

Hlavním prvkem podnikatelské části programu Českých dnů v Šanghaji v dubnu 2015 je účast více než 70 českých firem na veletrhu China Shanghai International Technology Fair (viz příloha), 23. - 25. 4. 2015. Česká republika je v letošním roce zároveň „partnerskou“ zemí pro tento veletrh. Vzhledem k tomuto zvláštnímu postavení nepropaguje jen české technologie (stánek o rozloze více než 550 m2), ale také sama sebe jako turistickou destinaci a aktivního regionálního hráče (stánek o rozloze 120 m2). Jde o podnikatelské subjekty z více než deseti převážně high-tech sektorů; od environmentálních technologií, energetiky, strojírenských technologií, letectví, IT, až po nano- a biotechnologie, zdravotnictví a finanční služby. Nechybí však ani tradiční automobilový průmysl a dopravní strojírenství, sklářský průmysl a vzdělávací a RaD instituce. ČR se na veletrhu prezentuje jako „technologické srdce“ Evropy – odtud také název „Technology from the Heart“.

Česká republika vnímá tuto příležitost jako vhodnou platformu k představení oblastí pro spolupráci v kontextu nedávno oficiálně publikované Iniciativy „Belt and Road“. Hovoříme hned o několika oblastech, v nichž je dle našeho názoru možno v rámci této iniciativy spolupracovat, ať již jde o letectví, strojírenství, nové technologie, zdravotnictví (včetně TCM) či o oblast služeb. Technologická řešení, která ČR nabízí, jsou v souladu nejen s touto Iniciativou, ale i se současnými reformními procesy v ČLR, které se zaměřují na čisté životní prostředí, inovace, urbanizaci a oblast služeb.

Oba hlavní partneři Českých dnů z řad českých firem – společnost Škoda Auto i skupina PPF v Šanghaji již aktivně působí. Společnost Škoda Auto v Šanghaji již řadu let působí prostřednictvím JV Shanghai Vokswagen a společnost HomeCredit (jedna ze dvou dcer společnosti PPF, které působí v ČLR) v letošním roce zahájila v Šanghaji aktivity v oblasti spotřebitelských úvěrů. V Šanghaji dlouhodobě působí i řada dalších českých firem, stejně jako významný čínský investor v ČR, partner Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce a spoluorganizátor Českých dnů v Šanghaji společnost CEFC.

Program Českých dnů v Šanghaji bude dne 22. 4. dopoledne symbolicky odstartován návštěvou Auto Shanghai 2015, kde společnost Škoda představí v čínské národní premiéře dva zcela nové modely: novou Škodu Fabia a krátce po světové výstavní premiéře v Ženevě i nový Superb.

22. 4. odpoledne se jednotliví ministři, kteří jsou součástí delegace předsedy PS PČR J. Hamáčka (minstr průmyslu a obchodu J. Mládek, ministr zdravotnictví S. Němeček a předsedkyně Technologické agentury ČR R. Bízková), v Šanghaji setkají se svými protějšky z centrální či šanghajské vlády. Ve stejnou dobu účastníci veletrhu z ČR (podnikatelské subjekty) rozděleni podle jednotlivých sektorů (letectví, životní prostředí, high-tech) navštíví relevantní rozvojové zóny v Šanghaji. V rámci těchto „field trip“ organizovaných Šanghaj MOFCOM se české firmy blíže seznámí s konkrétními možnostmi spolupráce.

V průběhu prvního dne veletrhu CSITF (23. 4.) se od 14:00 do 17:00 uskuteční „Czech-China Business Forum 2015: Trade, Investment and Technology“, jehož součástí bude také „matchmaking“ pro české a čínské podnikatelské subjekty. Fórum zahájí ministr průmyslu a obchodu ČR J. Mládek a dále vystoupí všechny hlavní instituce, které jsou součástí početné podnikatelské delegace z ČR: Hospodářská komora (www.hk.cz), Technologická agentura ČR (www.tacr.cz), CzechTrade (www.czechtrade.cz), CzechInvest (www.czechinvest.org), Asociace pro zahraniční investice (ww.afi.cz) a Letecká amatérská asociace (www.laacr.cz).

24. 4. se podnikatelé rozjedou do regionů. Hlava české delegace s podnikateli z Plzeňského kraje zamíří do Hangzhou (Zhejiang), kde bude jednat mj. i s vedením společnosti Alibaba. Návštěva tak symbolicky zakončí vícedenní program Plzeňského kraje v Hanzhou, který začne již 20. 4. Delegace, která se vypraví do Suzhou (Jiangsu), bude vedená hejtmanem Moravsko-slezského kraje. Tamního workshopu „Czech-China Technology Cooperation Day“ (od 10 do 14 hod.) se za českou stranu zúčastní přibližně 50 firem, které budou prezentovat své technologické projekty. Vedení Moravsko-slezského kraje navštíví s vybranými firmami již 22. 4. také hlavní město provincie Jiangsu, Nanjing. I zde se (od 13 do 17 hod.) uskuteční seminář, tentokrát zaměřený více na investice do ČR – „Invest in the Czech Republic – Your Gateway to Europe“. Pozvánky na oba semináře najdete v příloze.

Dne 25.4. v 10:18 dojde v Šanghaji ke slavnostnímu otevření prodejny MOSER za účasti oficiální delegace, vrcholového vedení společnosti MOSER a jejich výhradního distributora společnosti CEFC.

Důraz na obchodní spolupráci je kladen i na program v Pekingu ve dnech 20. – 21. 4. 2015. Ministr průmyslu a obchodu ČR J. Mládek v rámci pekingské části cesty podpoří více než 15 českých vystavovatelů na tradičním veletrhu obráběcích strojů CIMT 2015 (21. 4., v dopoledních hodinách). Spolupráce českých strojařských firem s čínskými partnery je dlouhodobá a vývozy high-tech strojů a dopravních prostředků tvoří tradičně více než 60 % českých vývozů do ČLR. S delegací se v Pekingu setká také ministryně zdravotnictví ČR Li Bin. Zdravotnictví je ve vzájemných vztazích jednou z nejrychleji se rozvíjejících oblastí spolupráce.

Nehledě na to, že v této chvíli jde zejména o prezentaci ČR v Šanghaji a částečně také v Pekingu, ČR hodlá koncept „Českých dnů“ v následujících letech dále využívat k podpoře vzájemných vztahů (a to nejen v oblasti obchodní a investiční spolupráce) také v ostatních metropolích a dalších rychle se rozvíjejících oblastech ČLR.

Veletrh Šanghaj (DOCX, 581 KB)

Suzhou workshop (DOCX, 581 KB)

Nanjing investiční seminář (PDF, 2 MB)

Seznam podnikatelských subjektů z ČR:

 1. A.D. Creative, s.r.o. (AD创作有限公司), www.adcreative.cz, www.element-design.cz

 2. AdMaS Centre, Brno University of Technology, Faculty of Civil Engineering (布尔诺大学科技学院AdMaS中心), www.admas.eu

 3. AGRO-EKO, s.r.o. (AGRO-EKO有限公司), www.agro-eko.cz

 4. Air Navigation Services of the Czech Republic (捷克共和国空中导航服务), www.ans.cz

 5. Aircraft Industries, a.s. (飞机工业公司), www.let.cz

 6. ARBYD CZ s.r.o. (捷克ARBYD有限公司), www.arbyd.cz

 7. ATOMTRACE s.r.o. (AtomTrace有限公司), www.atomtrace.com

 8. BEHENSKY & PARTNERS s. r. o., law firmBEHENSKY & PARTNERS (律师事务所), www.akbehensky.cz

 9. BIOCEV - Biotechnology and Biomedicine Centre of the Academy of Sciences and Charles University (ASCR分子遗传学研究所), www.biocev.eu

 10. BOHEMIA MACHINE s.r.o. (邦马水晶), www.bomma.cz

 11. CEITEC, www.ceitec.eu
 12. D3Soft (D3软件有限公司), www.d3soft.eu
 13. Daisy spol s r.o. (黛西有限公司), www.daisy.cz

 14. Direct Fly (Uherské Hradiště - Kunovice) (直飞航空公司(乌尔斯克拉迪斯特-库诺维采)), www.directfly.cz

 15. Doosan Škoda Power s.r.o. (斗山斯柯达动力公司), www.doosanskoda.com

 16. ELCOM, a.s. (ELCOM股份有限公司), www.elcom.cz

 17. ERA, a.s. (ERA公司), www.era.aero

 18. ETD TRANSFORMÁTORY s.r.o. (ETD斯柯达变压器公司), www.etd-bez.cz

 19. Evektor (欧飞公司), www.evektor.com
 20. Freytag - Berndt, s.r.o. (Freytag-Berndt有限公司), www.freytagberndt.com.cn, www.freytagberndt.cz
 21. Gaben, spol. s r.o. (Gaben有限公司), www.gaben.cz

 22. GINA Software s.r.o. (GINA软件有限公司), www.ginasystem.com

 23. Golf & Ski resort Ostravice (奥斯特拉维采高尔夫滑雪度假村), www.ostravice-golf.cz

 24. Home Credit China (捷信集团), www.homecreditcfc.cn

 25. INEL - Holding, a.s. (Inel控股有限公司), www.inel.cz

 26. ING corporation, Co. LTD (ING集团有限公司), www.ingcorporation.cz

 27. Innovation Advisors (创新顾问有限公司), www.innovationadvisors.cz

 28. Institute of Molecular and Translational Medicine (分子与转化医学研究所), www.imtm.cz

 29. J&T Finance Group SE, www.jtfg.com

 30. JCMM - South Moravian Centre for International Mobility (JCMM——摩拉维亚国际流动中心), www.jcmm.cz

 31. JIC - South Moravian Innovation Centre (JIC——南摩拉维亚创新中心), www.jic.cz

 32. Kovoprojekta Brno (布尔诺Kovoprojekta), www.kovoprojekta.cz

 33. KVADOS, a.s. (KVADOS股份有限公司), www.kvados.com

 34. LASVIT s.r.o. (LASVIT有限公司), www.lasvit.com

 35. Light Aircraft Association of the Czech Republic (捷克共和国轻型飞机协会), www.laacr.cz

 36. LINET spol. s r.o. (LINET有限公司), www.linet.com

 37. Masaryk University (马萨里克大学), www.muni.cz

 38. Meopta-optika, s.r.o. (Meopta-optika公司), www.meopta.com

 39. MOSER, a.s. (摩瑟公司), www.moser-glass.com

 40. NAFIGATE Corporation, a.s. (NAFIGATE集团股份有限公司), www.nafigate.com

 41. Nava, a.s. (NAVA股份有限公司), www.nava.cz

 42. Network Security Monitoring Cluster (网络安全监测集群), www.nsmcluster.com

 43. Nirvana Systems s.r.o. (尼尔瓦纳系统有限公司), www.nirvana.cz

 44. NORDMANN´S FIR ENVIRONMENTAL Technology, a.s. (诺德曼冷杉环保技术有限公司), www.nordmann.cz

 45. Park Golf Club Ostrava (奥斯特拉瓦公园高尔夫俱乐部), www.golf-ostrava.cz

 46. PDS a.s. (PDS有限公司), www.pdsplzen.cz

 47. PhoneX Security s.r.o. (PhoneX Security有限公司), www.phone-x.net

 48. Phonexia s.r.o. (Phonexia有限公司), www.phonexia.com

 49. Photon Energy Corporate Services CZ s.r.o. (捷克光子能量企业服务有限公司), www.photonenergy.com

 50. Plzeňská teplárenská, a.s. (比尔森供热股份有限公司), www.pltep.cz

 51. Prague Airport (布拉格机场), www.prg.aero/consulting

 52. Prague City Tourism (布拉格资讯服务公司), www.praguecitytourism.cz/en

 53. PRECIOSA LIGHTING (宝仕奥莎照明), www.preciosalighting.com, www.crystalvalley.cz

 54. PREMIANT CITY TOUR s.r.o. (PREMIANT城市观光有限公司), www.premiant.cz

 55. Prosper Golf Resort Čeladná (Čeladná繁荣高尔夫度假村), www.prosper-golf.cz

 56. PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o. (PSI集团有限公司), www.psi.cz

 57. Regional Chamber of Commerce of South Moravia (南摩拉维亚区域商会), www.khkjm.cz

 58. Robodrone Industries s.r.o. (Robodrone工业公司), www.robodrone.com

 59. SÁGL PRODUCTION s.r.o. (SÁGL制作有限公司), www.sagl.cz

 60. SIX research Center Brno University of Technology (布尔诺科技大学第六研究中心), www.six.feec.vutbr.cz

 61. SODATSW s.r.o. (SODATSW有限公司), www.sodat.com

 62. SOTIO, a.s. (SOTIO股份有限公司), www.sotio.com

 63. Suzhou Hydal BioTech (苏州海德生物技术有限公司), www.hydalbiotech.com

 64. ŠKODA AUTO, a.s. (斯柯达汽车股份有限公司), www.skoda-auto.com

 65. Škoda Electric s.r.o. (斯柯达电气有限公司), www.skoda.cz

 66. ŠKODA TRANSPORTATION, a.s. (斯柯达运输股份有限公司), www.skoda.cz

 67. Technology Agency of the Czech Republic (捷克共和国技术局), www.tacr.cz

 68. TL elektronic (TL电器), www.tl-elektronic.cz

 69. Tomas Bata University in Zlín (玆林市托马斯·巴佳大学), www.utb.cz

 70. TOS KUŘIM - OS, a.s. (塔斯克林机床有限公司), www.tos-kurim.cz

 71. Tourist Authority South Moravia (CCR JM——南摩拉维亚州旅游中心), www.ccrjm.cz

 72. University of Ostrava (斯特特拉瓦大学), www.osu.eu

 73. University of West Bohemia, Pilsen (皮尔森西波西米亚大学), www.zcu.cz

 74. VŠB - Technical University of Ostrava (VŠB-奥斯特拉瓦技术大学), www.vsb.cz
 75. VÚHŽ a.s. (VÚHŽ股份有限公司), www.vuhz.cz
 76. Wine Fund (南莫拉维亚葡萄酒基金), www.vinarskyfond.cz, www.wineofczechrepublic.cz

 77. Zoo Prague (布拉格动物园), www.zoopraha.