česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tisková konference k „Českým dnům v Šanghaji“

Ve středu 15.4. 2015 proběhla na Zastupitelském úřadu ČR v Pekingu tisková konference, na které velvyslanec ČR v Číně Libor Sečka a předseda Smíšené česko - čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík představili čínským novinářům z celoplošných médií program „Českých dnů v Šanghaji“.
 

Vedle programu oba spíkři představili všechny organizátory: česká ministerstva průmyslu a obchodu a místního rozvoje, která společně s Česko-čínskou komorou tvoří tým organizátorů na české straně. Spoluorganizátory na území ČLR se poté staly Velvyslanectví ČR v Pekingu a významná čínská společnost CEFC.

Politický rámec komplexního pojetí Českých dnů“ poté vytvoří vrcholná návštěva delegace České republiky vedená předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR J. Hamáčkem. V delegaci budou rovněž tři členové české vlády – ministr průmyslu a obchodu J. Mládek, ministr zdravotnictví S. Němeček a ministryně pro místní rozvoj K. Šlechtová, tři hejtmani – hejtman Moravskoslezského kraje – M. Novák, Plzeňského kraje – V. Šlajs a Jihomoravského kraje – M. Hašek. Během jejich návštěvy v ČLR dojde k celé řadě politických schůzek a jednání.

Interaktivní tiskovou konferenci zakončila ukázka tvorby kapely Čechomor, která v rámci Českých Dnů vystoupí hned a zajímavá debata s novináři o současném stavu česko-čínských vztahů.

Tisková konference proběhla také za přítomnosti zástupců hlavních partnerů: ŠKODA Auto a.s., HomeCredit a Xinyuan.

 

Co jsou „České dny v Šanghaji“

Půjde o ukázku toho, co vše dnes Česká republika může svým partnerům v Číně a zvláště poté v Šanghaji nabídnout. Kromě stánku firmy Škoda auto na veletrhu „Auto Shanghai 2015“ pak do „Českých dnů v Šanghaji“ spadají další aktivity, které budou probíhat ve dnech 22. - 25.4.2015.

Konkrétně jde o českou účast na veletrhu China Shanghai International Technology Fair 2015 (CSITF), kde Česká republika bude hlavním zahraničním partnerem poprvé v historii toho podniku. Představí se zde nejenom čtyři významné české kraje – Moravskoslezský, Plzeňský, Jihomoravský a Hl. město Praha, ale také padesát špičkových českých firmem nejrůznějších oborů. Na veletrhu budou mj. slavnostně podepsána připravovaná Memoranda o regionální spolupráci mezi hlavním městem ČR Prahou a vládou Šanghaje, mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a mezi ministerstvem obchodu Šanghaje a mezi FN Hradec Králové a úřadem zdravotnictví Šanghaje o investici do vybudování společného vědeckého a výzkumného centra tradiční čínské medicíny pro země Severovýchodní Evropy  v Hradci Králové a několik dalších Memorand.

Českou účast bude také doprovázet společné česko – čínské businessové fórum.

Dalším  nosným pilířem bude výstava současného českého umění pod názvem Art From The Heart, jejíž vernisáž se uskuteční 25. 4. v 16,00 v šanghajské moderní galerii Power Station of Art. Půjde o jedinečnou přehlídku děl sedmnácti českých umělců, z nichž naprostá většina ještě nikdy v Číně představena nebyla. Výstava se bude konat pod patronací ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové. Samotné vernisáži bude předcházet veřejný „art seminář“, kde si umělci obou zemí mohou vyměnit názory na úkoly a problémy současné umělecké tvorby. Během výstavy budou moci návštěvníci shlédnout krátké filmy Jiřího Švankmajera a v následujícím týdnu pak v Galerii proběhnou Dny Českého filmu.

Součástí „Českých dnů v Šanghaji“ bude také Czech Culture and Tourism Festival, v rámci něhož vystoupí hudební skupina Čechomor a česká cimbálová kapela.

Hlavní organizátoři „Českých dní v Šanghaji“:

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Smíšená česko - čínská komora vzájemné spolupráce, Velvyslanectví ČR v Pekingu

Spolupracující instituce:  Czechtrade Šanghaj, Czechtourism Šanghaj a Czechinvest Šanghaj, Generální konzulát ČR v Šanghaji

Partneři: CEFC, Škoda Auto, Xinyuan HomeCredit a JaT,

Poděkování za porozumění a dlouhodobou podporu směřuje rovněž k relevantním čínským státním institucím, zejména pak šanghajské municipální vládě.        

 

Více informací na http://www.czechchina.com