česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští experti se seznámili s čínským jaderným průmyslem

Česká jaderná mise složená ze zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a českých firem – ČEZ, Škoda Praha, Škoda JS, ZPA Pečky, ÚJV Řež, Vítkovice Power Engineering - zavítala do Číny, kde se ve dnech 27. - 29. dubna 2017 uskutečnil 12th China International Exhibition on Nuclear Power Industry 2017. Delegaci českých jaderných expertů vedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Lenka Kovačovská. Smyslem celé mise bylo lépe poznat čínské jaderné technologie. Proto delegace podstatnou část cesty strávila prohlídkou jaderných elektráren společnosti CGN, jež se hodlá ucházet o projekt dostavby JE Temelín a Dukovany.
 

Náměstkyně ministra pro energetiku Lenka Kovačovská v Pekingu jednala s prezidentem státní společnosti China General Nuclear Corporation p. Zhang Shanming a s představiteli China Atomic Energy Authority a China Nuclear Energy Association. Výsledkem jejich jednání byla shoda, že je nadále potřeba budovat jádro a omezit skleníkové plyny. Jednoznačnou podmínkou je však bezpečnost a mírový rozvoj jádra. Tak zvanou „lesson to learn“ pro další bezpečný jaderný rozvoj byla havárie japonské JE Fukušima.

O rozvoji jádra v ČR a jeho mezinárodním kontextu, konkrétně jak dále rozvíjet jadernou energetiku a přitom naplňovat Pařížskou dohodu, také Lenka Kovačovská hovořila na World Nuclear Energy Forum, kde vystoupila po boku představitelů IAEA a OECD. Alianci českého jaderného průmyslu včetně škály jejích produktů a služeb na veletrhu představil vedoucí zástupce společnosti ČEZ p. Petr Závodský. Neoddělitelnou součástí celé akce bylo taktéž neformální setkání českého a čínského jaderného sektoru v prostorách velvyslanectví.

Po zbytek mise se celá delegace přesunula do jižní Číny na prohlídku jaderných elektráren společnosti CGN – JE Fangchenggang (CPR 1000, HPR 1000) a JE Taishan (EPR 1700 MWe, HPR 1000). Zde měla skupina českých jaderných odborníků možnost zhlédnout již dostavěné bloky téměř uvedené v provozu, ale i nově budované bloky včetně těch, kde se výstavba teprve plánuje. Klíčovou roli samozřejmě hrály použité technologie, vlastnická struktura, proces výběru dodavatele a fáze výstavby.

Smyslem celé mise bylo lépe poznat čínské jaderné technologie, které v Evropě prozatím nemají referenci. Prvním takovým projektem má být Hinkley Point ve Velké Británii, jenž v Evropě hodlá stavit a ze 30-40% financovat právě společnost CGN. CGN je také jedním z  uchazečů o dostavbu JE Temelín a Dukovany.

Českou expozici na veletrhu připravilo Velvyslanectví České republiky v Pekingu ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Prezentace českého jaderného sektoru byla financována v rámci projektu podpory ekonomické diplomacie. Celá akce byla rovněž součástí tzv. Českého roku na Hedvábné stezce.

 

Barbora Kocourková, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pekingu