česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Milan Marenčák
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český rok na Hedvábné stezce aneb ze „sportovního“ startu až do „zářivých“ dnů českého křišťálu

České dny, jež tentokrát probíhaly po celý rok a vypravily se po trase nové Hedvábné stezky, úspěšně na konci roku 2017 doputovaly do Xi‘anu. V záři českého křišťálu je slavnostně zakončili jeho hlavní organizátoři - České velvyslanectví v Pekingu, Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce a Generální konzulát České republiky v Chengdu - za přítomnosti hlavních partnerů firem Škoda Auto, Home Credit a CEFC a partnerů z řad čínské státní správy a firemního sektoru včetně předních českých firem.

Český rok na nové Hedvábné stezce v průběhu roku přinesl celou řadu aktivit, tentokráte v oblastech sportu, e-commerce, environmentálních technologií a všeobecného letectví. A jelikož putoval po Hedvábné stezce, uskutečnil se ve městech Beijing, Chengdu, Ningbo a Xi’an.

Hned na začátku roku jej v únoru odstartoval veletrh sportovního vybavení ISPO Beijing 2017, kde se představili přední čeští výrobci sportovních potřeb. Při té příležitosti se uskutečnilo na půdě ambasády slavnostní zahájení a recepce s módní přehlídkou AlpinePro a za účastí hokejových svazů obou zemí.

březnu se české potravinářské a sklářské firmy opět účastnily China (Chengdu) Food & Drinks Fair aby zvedly povědomí o své značce na místním trhu a zvýšily prodeje svého zboží na e-commerce platformách. Celá akce tak měla rovněž propojení na e-commerce.

dubnu v rámci environmentální problematiky do Číny zavítali čeští jaderní experti zkoumat čínské jaderné technologie, jež se uchází o projekt dostavby JE Temelín a Dukovany.

květnu mohli zástupci předních čínských firem v rámci Czech Beverage Night, kde byly představeny nejznámější česká piva, vína a likéry, ochutnávat české alkoholické nápoje. V květnu rovněž do Pekingu zavítal prezident České republiky k účasti na Belt and Road Fóru, což bylo vrcholnou událostí v rámci celého roku. Při té příležitosti v rámci svých dalších aktivit úspěšně otevřel další e-commerce platformu, tentokrát na portále Suning.

červnu se Česká republika stala partnerskou zemí veletrhu China-CEEC Investment and Trade Expo v Ningbo, jež je součástí aktivit v rámci tzv. iniciativy 16+1 mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy, a v celé historii veletrhu se ze zahraničních zemí prezentovala největším počtem aktivit.

červenci české sklo opět rozzářilo Chengdu a k vidění tentokráte byly skleněná kopie českých korunovačních klenotů či korunka vyrobená pro Miss ČR a další výrobky ze spektra oborů sklářského průmyslu, designu a home-decoru.

Měsíce srpen a září byly bohaté na aktivity v leteckém sektoru. V srpnu se v Xi’anu na leteckém veletrhu China International General Aviation Convention opět představilo české letecké A-Z řešení. Na stánku České republiky byl vystaven model nerychlejšího ultralehkého letadla na světě Shark, který se tak stal pátým českým ultralightem certifikovaným pro čínský trh. V září zase A-Z řešení s lehkým sportovním letounem Sport Star navštívilo Beijing Aviation Expo. Letadlo Shark se naopak znovu ukázalo na Chengdu, Deyang and Guanghan Sichuan International Aviation Fair (SIAF2017) a v rámci WCIF 2017. Výše uvedené akce se konaly za přispění projektu ekonomické diplomacie.

Během měsíce září jedinečnou atmosféru pivních zahrádek a českou gastronomii nabídla „Procházka Prahou“ a Czech Food Festival. Během celého týdny měli čínští návštěvníci možnost ochutnat nejlepší speciality české kuchyně v podání českých kuchařů z pražského hotelu Hilton a českých restaurací zde v Číně.

říjnu na vzdělávacím veletrhu v Číně slavila úspěch historicky největší česká účast, jejímž cílem bylo prezentovat Českou republiku jako zajímavou možnost pro studium na kvalitních a mezinárodně konkurenceschopných vzdělávacích institucích. Sedmnáct českých vysokých škol a jedna střední škola se v rámci jednotné prezentace „Study in the Czech Republic“ zúčastnily ročníku veletrhu China Education Expo v Pekingu.

Na sklonku října český křišťál rozzářil město Xi’an a po stopách českého skla se rovněž vydali čínští novináři, kteří se účastnili press-tripu agentury CzechTourism a do ČR odletěli prvním přímým letem mezi Prahou a Xi’an společnosti China Eastern.   

V záři světel a na samém historickém počátku Hedvábné stezky se tak Český rok na Hedvábné stezce rozloučil. Ale ne na dlouho. Již v únoru a březnu se uskuteční první  aktivity v rámci Českých dnů v deltě Perlové řeky, Fujian a Hainan 2018 (Greater Bay Area, Fujian and Hainan 2018).  Více informací naleznete zde. Těšíme se na spolupráci v roce 2018!