česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: BK
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Z Xi’anu do Prahy začala létat další přímá linka

Xi’an a Praha mají mnohé společného. Nejen že se jedná o historická města, nachází se na seznamu UNESCO, jsou domovem/rájem vozů Škoda Auto, ale nově je pojí také přímé letecké spojení. To 29. října odstartovala společnost China Eastern Airlines a náměstek ministra zahraničních věcí Lukáš Kaucký.
 

Spojení Praha – Xi’an je již 4. přímým leteckým spojem, který začal létat mezi Českou republikou a Čínou. Navazuje tak na již existující spojení létající do Prahy z Pekingu (2015, Hainan Airlines), Šanghaje (2016, China Eastern) a Chengdu (2016, Sichuan Airlines). I v tomto případě let trvá cca 10 hodin. Nasazeným letadlem je Airbus A330.

Linka z Xi’anu do Prahy (MU 785) létá pravidelně každý čtvrtek a neděli. Pravidelný odlet z Xi‘anu je v 15:45 hod. GMT+8, přílet do Prahy 18:50 hod. CET. Linka z Prahy do Xi’anu (MU 786) bude létat v tytéž dny, tedy každý čtvrtek a neděli. Pravidelný odlet z Prahy je v 21:20 CET, přílet do Xi’anu v 14:10 GMT+8 následujícího dne.

V souvislosti se zavedením přímé letecké linky bylo v tomto roce v Xi’anu rovněž otevřeno vízové centrum vydávající víza do ČR. Obchodníci a turisté ze Xi’anu tak nemusí cestovat do dříve navštěvovaného Pekingu a do 4-5 dní od podání žádosti jsou schopni odcestovat do ČR.

Při příležitosti spuštění letu se v Xi’anu uskutečnil také turistický seminář a týden Českého skla. Turistický seminář pod vedením CzechTourism, jež se zaměřil na movité seniorní klienty Industrial Bank of China, propagoval Českou republiku jako zemi příběhů, zemi lázeňství a zemi křišťálu. Český křišťál, jenž je čínskými turisty nejčastěji kupovaným suvenýrem, byl k vidění v rámci týdenní výstavy v muzeu hotelu Westin Xi‘an.

Xi’an se za posledních několik let stal centrem rozvíjející se česko-čínské spolupráce. Česká republika se zde pravidelně každé dva roky účastní veletrhu všeobecného letectví (nutno podotknout, že Xi’an je obecně centrem letectví Číny). V příštím roce se má na univerzitě Xi‘an Foreign Studies University také nově začít vyučovat čeština. Také obchodní spolupráce firem se prohlubuje, konkrétně spolupráce firmy Xi’an Shaangu Power a firmy EKOL z Brna. Ve městě Xi’an se rovněž skvěle etablovaly vozy Škoda auto, které jsou k vidění doslova na každém rohu. I proto si Xi’an v tomto roce zasloužil pozornost Českých dní na Hedvábné stezce včetně návštěvy několika představitelů české vlády.