česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Škoda Auto
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České dny představily krásy země na slunném Hainanu

Předposlední zastávkou letošního cyklu Českých dnů, které Velvyslanectví České republiky v Pekingu v tomto roce zaměřilo na jih Číny, resp. do oblasti delty Perlové řeky, bylo Haikou, hlavní město ostrovní provincie Hainan. Česká republika se ve dnech 23. – 25. listopadu 2018 představila jako partnerská země veletrhu Hainan World Leisure Tourism Expo.

Expozice byla věnovaná prezentaci České republiky jako turistické destinace s důrazem na Jihomoravský kraj jakožto partnerský region provincie Hainan. Vedle toho se prezentace zaměřovala na vybrané české značky, zejména Škoda Auto, která kromě přítomnosti na stánku ve formě vozu Škoda Kodiaq uspořádala také prezentaci historického vozu Škoda Felicia a s ním spojenou krátkou roadshow. Dále se česká expozice v rámci veletrhu věnovala zejména sklářským firmám, jako jsou Crystalite Bohemia, Bohemia Jihlava, Crystal Bohemia Poděbrady, Bohemia Treasury a Caesar Crystal Bohemiae nebo Lasvit. Pro občerstvení návštěvníků bylo k dispozici pivo Pilsner Urquell, které před několika měsíci oficiálně vstoupilo na čínský trh. Dětští hosté měli možnost vyzkoušet nafukovací hračky značky Fatra. Součástí expozice byla také inovativní výstava využívající rozšířené reality pod názvem Czech Innovation Expo. Dechové kvarteto z Konzervatoře Brno se staralo o hudební doprovod jak na veletržním stánku, tak během doprovodných akcí. V rámci programu uspořádalo velvyslanectví pro místní partnery recepci, během které byla představena výstava mapující 100 let od založení Československa.

Akce proběhla za podpory zahraničního zastoupení agentury CzechTourism v Šanghaji a za podpory partnerů, konkrétně Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce, Škoda Auto, Home Credit a Pilsner Urquell. Dále akci osobně podpořila delegace Jihomoravského kraje pod vedením pana Miroslava Kubáska, předsedy Výboru pro meziregionální vztahy krajského zastupitelstva.

Hainan patří mezi hlavní centra čínského turismu. Kromě něho se na jeho území prudce rozvíjí také zdravotnický sektor. Dále je Hainan pilotní zónou pro řadu zelených politik jako například využití alternativních zdrojů energie (bioplyn, podpora elektromobility). Hainan každoročně hostí mezinárodní setkání vedoucích představitelů států, obchodu i akademické sféry Boao Forum For Asia. V provincii Hainan sídlí společnost Hainan Airlines, provozovatel historicky první letecké přímé linky mezi Čínou a Českou republikou. V dubnu 2018 vyhlásil prezident Xi Jinping plán vytvořit z Hainanu mezinárodní přístav a zónu volného obchodu. Tento projekt by mohl přinést nové příležitosti pro import českých produktů na místní trh.

Autor: Dalibor Jenne, Ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Pekingu

Foto: Velvyslanectví ČR v Pekingu a Škoda Auto

Galerie


Czech Days Hainan