česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Milan Marenčák
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České dny v roce 2018. Směr jižní Čína!

Velvyslanectví České republiky v roce 2018 opět pořádá sérii aktivit zaměřených na obchodní a investiční spolupráci, kulturu a podporu cestovního ruchu v Číně nesoucí název Czech Days. V letošním roce se České dny v regionu delty Perlové řeky (Czech Days in Greater Bay Area, Fujian and Hainan) soustředí na jižní část Číny – tedy provincie Guangdong, Fujian a Hainan, a také v rámci delty Perlové řeky na Hongkong a Macao. Důležitou součástí Czech Days in Greater Bay Area 2018 bude 100. výročí založení Československa. Aktivity budou zdůrazňovat historii českého průmyslu v kontrastu s dnešními moderními technologiemi. Další klíčová témata budou česká kultura, design a spolupráce v oblasti vyspělých technologií, výzkumu a školství, školství pak zejména v rámci projektu Study in the Czech Republic „China“.

V roce 2018 proběhne již čtvrtý ročník aktivit Czech Days, jehož cílem je propagace České republiky v Číně zejména v oblastech ekonomiky, kultury, vzdělávání a cestovního ruchu. V roce 2015 začaly Czech Days v Šanghaji. Rok poté se přesunuly aktivity do Pekingu, přístavní metropole Tianjin a provincie Hebei. Rok 2017 byl pak ve znamení Czech Days na nové Hedvábné stezce, tedy včetně měst Xian a Chengdu. V letošním roce se Czech Days in greater Pearl River Delta soustředí na jih Číny, zejména na obchodní centrum Guangzhou, technologický hub Shenzhen a letecké město Zhuhai. Další aktivity proběhnou v provincii Fujian a Hainan a důležitou součástí Czech Days 2018 bude také Hongkong a Macao.

V rámci Czech Days 2018 budou probíhat oslavy 100. výročí založení Československa a aktivity z ekonomického pohledu budou prezentovat historii českého průmyslu v kontrastu s moderními technologiemi dneška. Firmy budou mít možnost představit se a navázat spolupráci například na leteckém veletrhu Zhuhai Airshow, na technologické výstavě China Hi-Tech Fair v Shenzhenu či na veletrhu zdravotnické techniky Hong Kong Medical Devices and Supplies. Investiční aktivity České republiky a Číny budou prezentovány na investičním veletrhu China International Fair for Investment and Trade v Xiamen.

Český design a spotřební zboží se představí v Shenzhenu na China International Gift and Home Product Fair, při Czech crystal night in Hong Kong and Macau nebo během Guangzhou Design Week. Klíčová bude také oblast spolupráce vysokých škol mimo jiné již na únorovém Hong Kong Education Expo a v říjnu na China Education Expo Guangzhou.

Czech Days tradičně pořádá české velvyslanectví v Číně ve spolupráci se Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce. Důležitými spolurealizátory jsou také jednotlivá gestorská ministerstva a agentury CzechTrade, CzechInvest, CzechTourism a Generální konzulát ČR v Hongkongu. Hlavními partnery Czech Days jsou klíčové české společnosti Škoda Auto a Home Credit. Mezi další partnery patří zejména Huawei, Alpine Pro a Preciosa. V letošním roce budou také partnerem pro celý rok společnost Lobkowicz a Kolby.

Slavnostní zahájení Czech Days in greater Pearl River Delta proběhne 9. března 2018 za doprovodu české kultury v Guangzhou, konkrétně v Muzeu Guangdong provincie, kde ve dnech od 25. listopadu 2017 do 25. března 2018 probíhá výstava „A. Mucha a ostatní“. Ještě předtím zahájily 1. - 4. února 2018 Hongkong Czech Days 2018 českou účastí na vzdělávacím veletrhu Hong Kong Education Expo. Na konci dubna 2018 pak mají možnost čeští výrobci spotřebního zboží navázat spolupráci v rámci české expozice na China International Gift and Home Product Fair v Shenzhenu.

Kalendář Czech Days in greater Pearl River Delta pro rok 2018 najdete v příloze.

Lukáš Opatrný, Velvyslanectví ČR v Pekingu

přílohy

Program Czech Days 2018 386 KB PDF (Acrobat dokument) 5.2.2018