česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Čínsko český letecký spolek
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České letectví slavilo stoleté výročí na čínské Zhuhai Airshow

Firmy z oblasti českého letectví se na začátku listopadu prezentovaly na bezkonkurenčně největším čínském leteckém veletrhu Zhuhai Airshow. Česká expozice byla pojata v duchu oslav stoletého výročí Československa a dlouholeté tradice českého letectví, jež si svou kvalitou začalo budovat mezinárodní renomé po první světové válce. Dnes nabízí české firmy špičkové technologie, které slaví úspěchy po celém světě včetně Číny. České firmy na veletrhu podpořil svou účastí náměstek ministerstva průmyslu a obchodu ČR Jiří Havlíček. Účast ČR na Zhuhai Airshow byla finančně podpořena projektem ekonomické diplomacie Velvyslanectví ČR v Pekingu.

Letecký veletrh Zhuhai Airshow na jihu Číny se koná každé dva roky a účastní se jej široká škála čínských a mezinárodních leteckých firem. Na české národní expozici v Zhuhai se letos prezentovaly společnosti Czech General Aircraft, Shark Aero, pilotní škola F AIR a výrobce turbínových motorů PBS Velká Bíteš.

Pozornost návštěvníků již tradičně poutal na expozici vystavený ultralehký letoun Shark, který byl certifikován pro čínský trh v roce 2017. Společnost Czech General Aircraft představila svůj projekt vývoje česko-čínského letounu D6, který probíhá v provincii Sichuan. Pilotní škola F AIR pokračuje úspěšně ve výcviku čínských pilotů v ČR a na veletrhu Zhuhai podepsala dohodu o trojstranné spolupráci s čínskou pilotní školou CAFUC a aerolinkami Sichuan Airlines. PBS Velká Bíteš prezentovala nové modely turbinových motorů, které hledají uplatnění na čínském trhu.

Moderní technologie českých firem v Zhuhai se představily v kontextu oslav stoletého výročí Československa a dlouholeté tradice českého letectví. České firmy na veletrhu podpořil svou účastí náměstek ministerstva průmyslu a obchodu ČR Jiří Havlíček, který se zúčastnil slavnostního zahájení Airshow a krátce se setkal s vedením Čínského úřadu pro civilní letectví.

Na české expozici se za účasti náměstka Havlíčka rovněž uskutečnily dvě tiskové konference. České letectví se v posledních letech na čínském trhu uplatnilo již v mnoha oblastech. Kromě exportu ultralehkých letadel, výcviku pilotů, vybavení čínských letišť českou sledovací technikou či dodávek leteckých motorů v současné době probíhá také certifikace známého českého letounu L410. Velká část těchto aktivit je spojena s dlouhodobým projektem ekonomické diplomacie pro podporu českých leteckých firem v Číně - tzv. A-Z řešení pro čínské letectví.

Letošní účast českých firem v Zhuhai byla rovněž finančně podpořena formou projektu ekonomické diplomacie „A-Z řešení“ ze zdrojů Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Další zdroje poskytly při organizaci české účasti agentura CzechTrade a Čínsko český letecký spolek.

Lukáš Opatrný, vedoucí ekonomického úseku, Velvyslanectví ČR v Pekingu

Galerie


Zhuhai Airshow 2018