česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Milan Marenčák
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jaké byly České dny v regionu delty Perlové řeky 2018

Aktivity tzv. Českých dní se v letošním roce zaměřily na region delty Perlové řeky v jižní Číně, který tvoří provincie Guangdong, Fujian, Hainan a města Hongkong a Macao. Obsah a jednotlivé akce připravil ZÚ Peking ve spolupráci s GK Hongkongu a CzechTrade Guangzhou, a za podpory partnerů Czech Days, Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce a společností Škoda Auto, Home Credit, Huawei a dalších event partnerů.
Důležitým tématem celoročních aktivit bylo 100. výročí založení Československa. Aktivity v ekonomické oblasti proto zdůrazňovaly historii českého průmyslu v kontrastu s dnešními moderními technologiemi. Dalšími klíčovými tématy, na která se letošní ročník zaměřil, byly česká kultura, design a spolupráce v oblasti vyspělých technologií, výzkumu a školství.

Sérii již čtvrtého ročníku Českých dní odstartovalo v Hongkongu 4. února Hongkong Education Expo s českou účastí.

Dne 9. března 2018 se pak v Guangzhou v rámci slavnostního zahájení uskutečnila výstava „A. Mucha a ostatní“ doplněná o expozici „Inspirace Muchou: České produkty inspirované Art Noveau“, která představila produkty firem Preciosa, Caesar Crystal Bohemiae, Ladislav Ševčík a Alpine Pro inspirované Alfonsem Muchou. Akci hudebně doprovodil klavírní koncert českého výrobce klavírů Petrof. Přehlídka vozů Škoda ukázala dva nejnovější modely na trhu, vozy Kodiaq a Karoq. O občerstvení hostů akce se postaraly společnosti Lobkowicz, Kolby, Budějovický Budvar, Zubr, Marlenka a Fromin. Akci uspořádalo české velvyslanectví v Pekingu a Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce. Podporu akci vyjádřili Jihomoravský kraj, Kancelář zahraničních vztahů lidové vlády provincie Guangdong a Kancelář zahraničních vztahů lidové vlády města Gaungzhou.

Historicky poprvé se české firmy Jihlavské sklárny Bohemia, Bohemia Treasury, Crystal Bohemia, Crystalite Bohemia, Caesar Crystal Bohemiae, Bino Europe a XKKO představily v jihočínském Shenzhenu na Gift and Home Product Fair ve dnech 25. – 29. dubna 2018. Účast českých firem na veletrhu zorganizovala kancelář CzechTrade Guangzhou ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Číně a Smíšenou česko čínskou komorou vzájemné spolupráce. Hlavními partnery byli Škoda Auto a Home Credit a další partneři letošního ročníku Czech Days společnosti Huawei, Alpine Pro, Preciosa, pivovary Lobkowicz a Kolby.

Již podruhé se české firmy ELLA-CS, INOTECH ČR, Linet Group, MZ Liberec, M-Tray a TSE představily na veletrhu zdravotnické techniky Hong Kong International Medical Devices and Supplies Fair ve dnech 7. – 9. května 2018. Firmy podpořil náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar, který vystoupil v rámci českého semináře a společně s generální konzulkou Lucií Nebesářovou vedl jednání s partnery na Food and Health Bureau. Česká účast na veletrhu proběhla v rámci projektu ekonomické diplomacie, který připravil Generální konzulát ČR v Hongkongu jako součást Českých dnů v regionu delty Perlové řeky.

Ve městě Shenzen se dne 11. května uskutečnilo s českou účastí Shenzenské Bienalle. Českou republiku reprezentoval se svým artefaktem, nerezovou hlavou "Thinker", David Černý. V rámci mezinárodního festivalu plakátů se uskutečnila také výstava českých a slovenských plakátů "Czech and Slovak Poster Exhibition 2018", zaměřená na 100. výročí založení Československa, již uspořádalo Sdružení Bienále Brno.

V rámci Czech Days byl předsaven vůbec poprvé čínskému publiku český film Kopřiva, režírovaný paní Xie Piaoyu, v rámci Filmovém festivalu LGBT 2018 v jihočínském městě Guangzhou. Po promítání filmu diskutovala režisérka s publikem nejen o tomto filmu, ale i dalších LGBT filmových projektech režisérky. Akci organizovalo české velvyslanectví v Pekingu ve spolupráci s generálními konzuláty Nizozemska a Nového Zélandu. Na organizaci měsíc dlouhého Filmového festivalu LGBT 2018 se celkem podílelo 15 konzulátů a velvyslanectví. Hlavním cílem festivalu je vyzdvihnout rozmanitost forem lásky a vztahů.

Festival českého piva a vína v Hongkongu proběhl za účasti zástupců 10 českých firem - BlueTouch, Budějovický Budvar, Marlenka International, PMS Přerov, Royal Czech Beer, Rudolf Jelínek a Vinařství Ludwig, pivovary Lobkowicz Group, Karlovarská Becherovka, Pilsner Urquell, Kozel - 17. srpna. Akci, jež se konala jako podpůrná akce k oficiální české účasti na mezinárodním potravinářském veletrhu FoodExpo 2018, svou účastí podpořila náměstkyně ministra zemědělství Viera Šedivá. Festival byl finančně podpořen projektem ekonomické diplomacie

Na začátku září se Česká republika ve městě Xiamen prezentovala jako partnerská země investičního veletrhu China International Fair for Investment and Trade (CIFIT). Motto České republiky jako partnerské země pro letošní veletrh znělo: Czech Republic, Your Top Investment and Travel Destination in Europe. Česká republika na výstavní ploše českého národního pavilonu o velikosti 500 m2 prezentovala své investiční, turistické a obchodní přednosti pro spolupráci s Čínou prostřednictvím agentury CzechInvest, společnosti Deloitte Advisory a agentury CzechTourism. Zdařilou prezentaci cestovního ruchu a obchodní spolupráce nabídl ve své části české expozice také Olomoucký kraj, jehož delegaci vedl náměstek hejtmana Pavel Šoltys. Českou účast na veletrhu CIFIT podpořili kromě vedení Olomouckého kraje také zástupci Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v čele s předsedou Radimem Fialou. Velkou pozornost přitáhly dva vystavené vozy Škoda Auto a také výběr produkce českých sklářů včetně Preciosa Components, Caesar Crystal Bohemiae, Crystalite Bohemia a dalších. Návštěvníci českého pavilonu měli možnost okusit vynikající česká piva Budějovický Budvar a Litovel, velmi populární byly také ochutnávky dortu Marlenka.

China Education Expo, jež se konalo ve dnech 20. až 25. října 2018 v Pekingu a Guangzhou, se pod záštitou Velvyslanectví ČR v Pekingu a Domu zahraniční spolupráce (DZS) a prezentace „Study in the Czech Republic“ zúčastnilo 14 českých univerzit. ZÚ Peking následně zorganizoval půldenní program včetně interaktivního semináře pro české univerzity, U2B networking se zástupci vzdělávacích agentur a recepci na počest početné delegace českých univerzit. Spuštěna byla také nově aplikace „Study in the Czech Republic“ na sociální síti WeChat, která zjednoduší přístup potenciálních studentů k informacím o studiu v ČR.

Stoleté výročí slavilo české letectví na začátku října na čínské Zhuhai Airshow. Na české národní expozici ve městě Zhuhai se letos prezentovaly společnosti Czech General Aircraft, Shark Aero, pilotní škola FAIR a výrobce turbínových motorů PBS Velká Bíteš. Firmy na veletrhu podpořil svou účastí náměstek ministerstva průmyslu a obchodu ČR Jiří Havlíček. Účast ČR na Zhuhai Airshow byla finančně podpořena projektem ekonomické diplomacie Velvyslanectví ČR v Pekingu.

Ve dnech 23. – 25. listopadu se Česká republika  představila jako partnerská země veletrhu Hainan World Leisure Tourism Expo ve městě Haikou. Expozice byla zaměřená na prezentaci České republiky jako turistické destinace a vybrané české značky jako Škoda Auto, sklářské firmy Crystalite Bohemia, Bohemia Jihlava, Crystal Bohemia Poděbrady, Bohemia Treasury, Caesar Crystal Bohemiae, Lasvit či Preciosa. Pro občerstvení návštěvníků bylo k dispozici pivo Pilsner Urquell. Součástí české expozice byla také inovativní výstava využívající rozšířené reality pod názvem Czech Innovation Expo. O kulturní program se staralo dechové kvarteto z Konzervatoře Brno. Mezi doprovodné akce patřila roadshow Škody Auto s použitím veterána Škoda Felicia nebo výstava mapující 100 let od založení Československa. Akci osobně podpořila delegace členů Zastupitelstva Jihomoravského kraje, který je partnerským regionem provincie Hainan.

Guangzhou Design Week nabídl v týdnu od 27. do 29. listopadu 2018 to nejlepší z českého umění a designu. Na české expozici zvané „Czech Republic – The Land of Desing“ a „The Century of Czech“ se představily produkty značek Lasvit, Preciosa, Petrof, Modernista, Qubus, Křehký, Ton, Koh-i-noor, Royal Dux, Fatra, Dino Toys, My Dvě či veterán Škoda 422, a produkce od designérek Terezy Rosalie Kladošové, Míly Fürstové a Lindy Vránové. Tereza Rosalie Kladošová se dokonce dostala do finále soutěže World Youth Designer 2017. Součástí prezentace ČR byl také seminář o českém designu představující ČR jako zemi designu. Na českém stánku nechybělo představení partnerské české akce Designblok, ani česká voda Mattoni, s níž spolupracuje Míla Fürstová, pivo Pilsner Urquell, jež je nováčkem na čínském trhu či jihomoravské víno značky Lahofer. Akci hudebně doprovodilo dechové kvarteto z Konzervatoře Brno a osobně ji podpořili také členové zastupitelstva Jihomoravského kraje, který je partnerským regionem provincie Guangdong. Zástupci Jihomoravského kraje také vedli za podpory ZÚ Peking jednání o vzájemné spolupráci s představiteli provincie, Pui Ching Middle School a Guangdong University of Foreign Studies.

České dny v roce 2019 se zaměří na severovýchodní region Číny, konkrétně na provincie Liaoning, Jilin a Heilongjiang. Tyto provincie jsou také partnerskými regiony krajů Jihočeského, Pardubického a Zlínského. Tematicky podpoří oblasti zejména aktivní a perspektivní pro tento region, a to zimní sporty, strojírenský sektor a zemědělskou produkci včetně technologií. Do akce se opět zapojí partneři Czech Days, společnosti Škoda Auto, Home Credit, Alpine Pro a další.

České dny jsou sérií aktivit zaměřených na vybrané prioritní oblasti spolupráce česko-čínských vztahů s cílem propagace České republiky ve vybraných regionech. Jsou navázány na vrcholné návštěvy z ČR a prezentovány klíčovým politickým partnerům v Číně, firemním asociacím a institucím a také klíčovým čínským firmám s perspektivou další spolupráce. České dny každoročně pořádá České velvyslanectví v Pekingu a Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce ve spolupráci s partnery z řad české i čínské státní správy a firemního sektoru. Hlavními partnery jsou firmy Škoda Auto, Home Credit a další „event“ partneři.