česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Organizátoři Czech Days 2018
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava děl A. Muchy odstartovala letošní ročník Czech Days

Velvyslanectví České republiky v Pekingu společně s Česko čínskou komorou vzájemné spolupráce v roce 2018 opět pořádá sérii aktivit zvaných Czech Days, tentokráte v regionu delty Perlové řeky. Oficiální zahájení se uskutečnilo v muzeu provincie Guangdong dne 9. března 2018.
 

Akci zahájil velvyslanec ČR v Číně Bedřich Kopecký, který představil koncept Czech Days a aktivity, jež velvyslanectví bude v průběhu roku v regionu pořádat. Viceguvernér provincie Guangdong pan Huang Ningsheng vyjádřil aktivitám i vzájemným bilaterálním vztahům podporu a ocenil jejich letošní zaměření na region delty Perlové řeky. Slavnostní přestřihávání pásky oficiálně zahájilo celoroční aktivity.

Slavnostní zahájení se uskutečnilo v muzeu provincie Guangdong, kde se od 25. listopadu 2017 do 25. března 2018 koná výstava děl Alfonse Muchy zvaná „A. Mucha a ostatní“. Alfons Mucha byl český malíř a designér období secese francouzsky zvaného Art nouveau. Jeho díla byla natolik nadčasová a inspirující, že mnoho pozdějších a současných umělců, tvůrců a výrobců začali umísťovat jeho slavné obrazy či jejich prvky do svých produktů. Expozice „Inspirace Muchou: České produkty inspirované Art Noveau“  tak představila vliv jeho děl na české skláře jako např. Preciosa, Caesar Crystal a Ladislav Ševčík, ale také na konfekci sportovního oblečení oficiálního partnera Českého Olympijského týmu společnost Alpine Pro. Celá výstava se po jejím skončení následně přesune do Nanjing(u).

Letošní rok je rokem, kdy si Česká republika a Slovensko připomínají 100 let od založení Československa. Výstava 1918 – 2018 „Společné století“, jíž vytvořila Česká centra a v muzeu zorganizovalo velvyslanectví společně s Česko čínskou komorou vzájemné spolupráce, tak měla připomenout historii a úspěchy Československa, jež bylo jednou z prvních zemí, které s Čínou navázaly diplomatické vztahy. Klavírní koncert českého výrobce klavírů Petrof v podání Richarda Pohla celou výstavu hudebně doprovodil a návštěvníkům představil díla známých českých hudebních skladatelů Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Přehlídka vozů Škoda ukázala dva nejnovější modely na trhu, vozy Kodiaq a Karoq.

Akci uspořádalo české velvyslanectví v Pekingu a Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce. Podporu akci vyjádřili Jihomoravský kraj, Kancelář zahraničních vztahů lidové vlády provincie Guangdong a Kancelář zahraničních vztahů lidové vlády města Gaungzhou. Velkou podporu této události poskytly také muzeum provincie Guangdong, hotel Conrad Guangzhou a společnost Petrof, hlavní partneři akce. Velký dík patří také hlavním partnerům Českých dnů společnostem Škoda Auto a Home Credit, partnerům celoročních aktivit společnostem Preciosa, Alpine Pro, Lobkowicz a Kolby, stejně jako partnerům akce Budějovický Budvar, Zubr, Marlenka a Fromin.

O akci referovalo také několik čínských médií včetně České televize. Odkazy na jejich články a reportáže jsou dostupné níže:

 

Galerie


Czech Days Opening Ceremony 2018