česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Milan Marenčák
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jaké budou České dny v severovýchodní oblasti Číny zvané Dongbei

Velvyslanectví České republiky v roce 2019 pořádá sérii událostí s pořadovým číslem pět, zvanou Czech Days. Letošní série se přesouvá z regionu delty Perlové řeky do severovýchodní oblasti Číny – Dongbei (Czech Days in Dongbei). Specificky se jedná o provincie Liaoning, Jilin a Heilongjiang. Hlavní důraz bude kladen na strojírenství, technické obory, zemědělské produkty a zimní sporty, které začínají být stále více popularizovány z důvodu pořádání zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Jako již každoročně je přikládána důležitost také školství, zejména pak projektu Study in the Czech Republic. Nedílnou součástí sledu událostí bude také oslava sedmdesátiletého výročí česko-čínských diplomatických vztahů.

V roce 2019 se uskuteční již pátý ročník aktivit Czech Days, který navazuje na předchozí ročníky a usiluje o propagaci České republiky v Číně v oblastech ekonomiky, kultury, vzdělávání a cestovního ruchu. Letošní ročník se bude odehrávat v severovýchodní oblasti Číny, jež je nejen historickou památkou prvopočátků našeho působení v Číně, ale také centrem strojírenství či střediskem zimních sportů.

provincii Heilongjiang, jež bývala působištěm prvních československých legií v Číně a také sídlem prvních zahraničních konzulátů v Číně, dnes světově známé zejména díky svému Ice and Snow Festivalu, se ČR bude účastnit právě tohoto festivalu a dále lyžařských závodů „Alpine Ski Orienteering“, jejichž jedním ze tří dějišť bude právě heilongjiangské středisko Yabuli. Společnou snahou Velvyslanectví ČR  a SR v Pekingu a několika relevantních ministerstev ČR a SR bude v Harbinu dohodnout umístění pamětní desky a iniciovat obnovu bývalého československého konzulátu.

V provincii Jilin, v místním lyžařském středisku Beidahu, se v lednu uskuteční další ze série závodů „Alpine Ski Orienteering“, kde se předvedou čeští výrobci lyžařského vybavení Sporten, Lusti a Alpine Pro. ČR se na akci představí jako jedna z kolébek zimních sportů a především významných sportovců a olympioniků. V srpnu se pak české firmy společně s Pardubickým krajem, partnerským regionem provincie Jilin, budou účastnit veletrhu North East Asia Expo.

provincii Liaoning se hned zkraje roku uskuteční vízový seminář při příležitosti otevření českého vízového centra ve městě Shenyang. V červnu se ČR ve městě Dalian bude účastnit 5. pracovního jednání Asociace regionálních lídrů platformy 17+1 a následně v červenci World Economic Forum. Ke konci července do Dalianu zavítají také čeští výrobci piva, kteří budou svůj chmelový nektar a českou pivní kulturu doplněnou o českou kuchyni restaurace Bohemia nabízet návštěvníkům Dalian Beer Festival. Akce se uskuteční v rámci projektu podpory ekonomické diplomacie.

Podstatnou roli sehrají také oslavy 70. výročí česko-čínských diplomatických vztahů, které si ČR bude v průběhu roku připomínat prostřednictvím celé řady kulturních, sportovních a obchodních setkání. Oslavy 70. výročí navázání diplomatických vztahů propuknou již státní recepcí při příležitosti návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně v dubnu t.r. Pokračovat pak budou Dnem české státnosti na Beijing (Horticultural) Expo a vyvrcholí státní recepcí dne 28. října. Kompletní kalendář Czech Days in Dongbei pro rok 2019 a přehled akcí pořádaných k 70. výročí navázání diplomatických vztahů je k dispozici v příloze tohoto článku.

Czech Days stejně jako v předchozích letech organizuje české velvyslanectví v Číně v kooperaci se Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce. Významnými spolurealizátory jsou taktéž jednotlivá relevantní ministerstva a agentury CzechTrade, CzechInvest a CzechToursim Klíčovými partnery Czech Days jsou přední české společnosti Škoda Auto a Home Credit.

přílohy

Program Czech Days 2019 139 KB PDF (Acrobat dokument) 19.7.2019

Program 70th Anniversary 266 KB PDF (Acrobat dokument) 19.7.2019