česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky v Pekingu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České dny ve městě Changchun provoněl pardubický perník

Ve dnech 23. – 27. srpna 2019 se uskutečnila další ze zastávek programu „Českých dnů“, který se letos orientuje na oblast severovýchodní Číny. V téměř čtyřmilionové aglomeraci, která plní roli hlavního města provincie Jilin, se uskutečnila v pořadí již 12. výstava „China – Northeast Asia Expo“. Jedná se o největší akci tohoto druhu v celém regionu “Dongbei“ a pavilon České republiky patřil mezi její ozdoby. Na ploše 216 m2 nabídl ukázku známých českých značek, kultury i tradičního umění. Hlavním hostem a účastníkem na české straně byla delegace a firmy z Pardubického kraje.

Delegaci Pardubického kraje vedl náměstek hejtmana a zároveň člen Senátu Parlamentu České republiky pan Michal Kortyš, město Pardubice zastupovala členka městské rady paní Ludmila Ministrová. Téměř dvacetičlenná delegace zahrnovala zástupce firem pod záštitou Krajské hospodářské komory Pardubického kraje či kvarteto hudebníků z Pardubické konzervatoře. Zástupci pardubických firem HELI Czech, Feedyou či České bedýnky měli možnost prezentovat své výrobky a služby místním partnerům nejen na veletrhu, ale i při česko-čínském obchodním semináři, jehož součástí byla i podnikatelská kontaktní jednání. Cennou zkušeností pro ně bylo i poznání místního trhu a preferencí čínských spotřebitelů, které jim mohou dále pomoci při zvolení správné strategie pro případný vstup na čínský trh. Voňavou ozdobou všech částí programu byly výrobky pardubického krále perníku pana Pavla Janoše. Zejména dámskou část návštěvníků veletrhu oslovovaly nádherné paličkované krajky paní Jiřiny Rejentové. Hudební doprovod pardubických konzervatoristů vždy přilákal na český stánek velké množství posluchačů a byl hodnotnou kulturní součástí také při slavnostní večeři podávané na počest české delegace vedením provincie Jilin.

Z již zavedených českých značek působících na čínském trhu dlouhodobě, se představila svým nejnovějším modelem Superb automobilka Škoda Auto. K propagaci své produkce využil veletrhu také výrobce klavírů Petrof, producent zimního sportovního oblečení Alpine Pro a prostřednictvím místních distributorů též celá řada výrobců českého křišťálu (Preciosa, Caesar, Crystalite Bohemia, Bohemia Treasury, Bohemia Jihlava, Crystal Bohemia), českého piva (Litovel, Holba, Zubr), vody Fromin nebo dortů Marlenka.

Během oficiálního programu, jehož se osobně účastnili také diplomaté Velvyslanectví České republiky v Pekingu pod vedením zástupkyně velvyslance paní Ivany Grollové, uzavřel náměstek Kortyš za Pardubický kraj memorandum o spolupráci s provincií Jilin. Tento dokument položil potřebný formální základ pro další možné aktivity na poli obchodu, kultury, turistické výměny, vzdělávání i v dalších oblastech. Krajská hospodářská komora Pardubického kraje zase podpisem memoranda otevřela možnost přímé spolupráce s Radou pro podporu zahraničního obchodu provincie Jilin.

Mezi významné body programu patřila mimo jiné návštěva Jilinské univerzity mezinárodních studií (Jilin International Studies University), během které předal náměstek Kortyš jménem Pardubického kraje dar padesáti českých knih pro potřeby nově otevřeného studijního programu bohemistika. Na podnikatelském semináři, kterého se zúčastnilo okolo 200 pozvaných účastníků, vystoupil s prezentací o českém hospodářství ekonomický rada velvyslanectví pan Ladislav Horák. Aktuální investiční příležitosti v České republice představil ředitel čínské kanceláře agentury CzechInvest pan Jan Zapletal.

Průmysl provincie Jilin se zaměřuje na automobilový sektor (sídlí zde nejstarší čínská automobilka FAW), výrobu kolejových vozidel (výrobce rychlovlaků CRRC) či slévárenství. Oblast také patří mezi čínská centra farmaceutického průmyslu. Provincie Jilin se chlubí zemědělskou produkcí zaměřenou na pěstování rýže, pšenice, kukuřice či čiroku. Vedle významné těžby dřeva je region bohatý také na naleziště nerostných surovin. V oblasti se pěstuje velké množství ženšenu a je původním domovem jelenů sika, jejichž parohy jsou používány v tradiční čínské medicíně. V horské oblasti Changbaishan funguje jeden z nejpopulárnějších čínských lyžařských resortů. Obchodní příležitosti pro české firmy mohou spočívat v automobilovém sektoru, strojírenství, rozvoji zimních sportů, farmaceutickém sektoru či odstraňování ekologických zátěží. Zájem zaznamenali pardubičtí ovšem i o pěstění koní a výsostně českou rehabilitační metodu hippoterapie.

Akce proběhla díky podpoře partnerů Českých dnů, kterými jsou Škoda Auto, Home Credit a Česko čínská komora vzájemné spolupráce. Na akci se v podobě unikátní výstavy Czech Innovation Expo podílela také Česká centra.

 

Autor: Dalibor Jenne, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Pekingu

 

Odkazy na zprávy v místních médiích:

http://fashion.eastday.com/a/190825094101421.html

http://dy.163.com/v2/article/detail/ENQKA69T05509UST.html

https://finance.sina.com.cn/roll/2019-08-15/doc-ihytcern1009674.shtml

https://weibo.com/3226289913/I3Nlb9w0P

http://www.sohu.com/a/336208973_265827

https://jl.chinadaily.com.cn/a/201908/25/WS5d61e511a31099ab995db685.html

http://www.jlradio.cn/html/4/2019/8/24/304611.html

http://www.sohu.com/a/336209743_114731

http://www.52hrtt.com/jieke/n/w/info/D1565849651577

http://gaxf.chinareports.org.cn/hwly/2019/0826/18089.html

Galerie


Czech Days in Changchun