česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čína: riziko nákazy koronavirem neznámého původu

Riziko nákazy koronavirem COVID-19 se od počátku března 2020 snížilo, přesto však zůstává uzavřeno město Wuhan a po 15. březnu bude umožněno cestování občanů z provincie Hubei. Nadále však platí obezřetnost, při pohybu v městech jsou ochranné roušky nebo masky povinné.

Vzhledem k tomu, že se šíření koronaviru počátkem března přesunulo do jiných částí světa, zejména do Evropy, řada leteckých společností omezila, popřípadě zcela zrušila své lety do Evropy. Přehled leteckých společností, které ještě zachovaly svá letecká spojení do Číny, naleznete v článku Koronavirus: Kontakty na letecké společnosti a informace o dočasně zrušených leteckých spojeních. Při návratu z Číny, popřípadě v případě tranzitu v Číně, doporučujeme kontaktovat přímo leteckou společnost a prověřit, zda se bezpečně dostanete do své cílové destinace.

Podobná rada platí i při příletu do Číny - nejprve ověřit u letecké společnosti, zda budete mít zajištěno pokračování cesty navazující na tranzit. Protože z ČR nelétá žádný přímý spoj, je nutné počítat s cca 5-hodinovým přestupem na tranzitním letišti, kde dochází ke zdravotním kontrolám. S dalšími mnohahodinovými kontrolami (v závislosti na obsazenosti letadla) je nutné počítat při příletu do Číny. Nejenže je nutné vyplnit povinnou zdravotní deklaraci při příletu, ale pokud cestujete pouze na služební cestu, musíte počítat i s povinnou 14-denní karanténou na místě, které vám vyhradí místní orgány. Podrobnější informace naleznete v článku Povinná zdravotní deklarace při příletu do ČLR.

Pokud potřebujete více informací o situaci v jednotlivých provinciích či městech, popř. jestliže se ocitnete na území ČLR v nouzi, kontaktujte jednu z nouzových linek (časový posun +7 hod. oproti ČR) podle místa, kde se na území ČLR nacházíte:

  • Generální konzulát ČR v Šanghaji +86-139-1887-3144 (Šanghaj a provincie Jiangsu, Zhejiang a Anhui)
  • Generální konzulát ČR v Chengdu +86-156-8099-8104 (Chongqing a provincie Sichuan, Guizhou, Yunnan, Guangxi)
  • Velvyslanectví ČR v Pekingu +86-139-1175-2207 (Peking a všechny ostatní čínské provincie a autonomní regiony výše neuvedené)