česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace pro české občany přijíždějící do Pekingu

V souvislosti s pokračujícím šířením epidemie koronaviru vydala Městská rada Pekingu instrukci k návratu cizinců do Pekingu. 

S cílem omezit šíření virové epidemie vydala Městská rada Pekingu dne 19. února 2020 instrukce, týkající se návratu cizinců do Pekingu. Jak bylo Velvyslanectví ČR potvrzeno, stejnými pravidly se řídí též městská vláda Tianjinu. Samostatně byla vydána prakticky totožná pravidla pro Sichuan (viz webové stránky GK Chengdu). Mezi hlavní body této instrukce patří: 

1. Cizinci, kteří v posledních 14 dnech nepobývali v Číně a přilétají do Pekingu přímým letem ze zahraničí (přes jedno ze dvou mezinárodních letišť), nemusí zůstávat doma ve 14-denní karanténě.

2. Cizinci, kteří přijíždějí do Pekingu z jiných částí Číny (kromě provincie Hubei) na krátkodobé pobyty (služební cesty, turistika) musí respektovat pokyny personálu hotelů v místě svého pobytu - bude jim kontrolována teplota při vstupu nebo odchodu z hotelu, při registraci musí uvést účel návštěvy a kontaktní osobu v Pekingu. V případě návštěvy hostitelské organizace je nutné zachovávat její pravidla. Pokud se objeví teplota nebo jiné onemocnění, doporučuje se okamžitě navštívit nemocnici a zároveň informovat hotel a vašeho hostitele.

3. Cizí posádky letadel, které opakovaně létají do Pekingu, se při svém pobytu v hlavním městě ubytovávají ve stejném, předem určeném místě.

4. Při 14-denním domácím pobytu (karanténě) mohou cizinci ve stanovených případech jít na zdravotní prohlídky dle doporučení svých lékařů.

5. Cizinci žijící v rezidenčních čtvrtích jsou povinni postupovat v souladu s pravidly nastavenými místními samosprávami - musí je po svém návratu kontaktovat, spolupracovat s nimi a dodržovat preventivní a kontrolní opatření.

6. Pro cizince v Pekingu byla zřízena pohotovostní linka 24/7 v angličtině a 7 dalších jazycích - tel. +86-10-12345. Zahraniční odbor pekingské vlády je v případě nejasností rovněž k dispozici 24/7 na tel. +86-10-555-740-00, v pracovní dny: +86-10-555-740-99.

7. Na webových stránkách zahraničního odboru pekingské vlády a na jeho sociálních médiích je k dispozici aktualizovaná informace o kontrole epidemie, dopravě, vzdělávání, zdravotních službách a zařízeních.

Každý, kdo poruší pravidla kontroly epidemické situace, bude právně odpovědný!