česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: publicdomainpictures.net
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozšiřuje se síť leteckých spojení do/z Číny

Dne 4. června 2020 vydal čínský Úřad pro civilní letectví (Civil Aviation Administration of China - CAAC) nové nařízení pro regulaci mezinárodních letů. To otevřelo možnost pro znovuobnovení leteckých spojení mezi Evropou a Čínou provozovaných evropskými aerolinkami. Vede to postupně k navýšení nabídky leteckých spojení z Číny i do dalších mezinárodních destinací

Podle pravidel platných do 4. června 2020 mohly v pravidelných letech jednou týdně pokračovat pouze ty společnosti, které provozovaly lety v týdnu od 16. do 22. března. To byly pouze čínské letecké společnosti, což v praxi znamenalo, že evropské letecké společnosti nemohly obnovit letecká spojení s Čínou. Od června si tedy mohly za určitých podmínek žádat o povolení provozovat letecké spojení s Čínou i evropské a další mezinárodní aerolinky. 

Nová pravidla zavedla systém pobídek, který předpokládá povinné testování, resp. předkládání osvědčení o negativním testu na virus SARS-CoV-2 před nástupem do letadla ve směru do Číny. Hlavním důvodem je to, že aerolinky mohou být čínskými úřady penalizovány za to, pokud se při povinném testování po příletu do Číny ukáže, že na palubě letadla bylo 5 až 9 infikovaných. V takovém případě dostane letecká společnost od čínských úřadů automatický zákaz letu pro příští týden. V případě, že počet nakažených dosáhne či překročí 10, automatický zákaz nastává pro následující 4 týdny. Naopak, pokud se letecké společnosti podaří tři týdny po sobě přepravit do Číny pasažéry s nulovým výskytem viru, bude moci od následujícího týdne rozšířit počet spojení na dva lety týdně. K tomu však od června dosud nedošlo.

Velvyslanectví České republiky v Pekingu v této souvislosti cestovatelům doporučuje:

1) Sledovat webové stránky leteckých společností, kde by se měly průběžně objevovat nejen informace o znovuobnovených či nově otevřených spojeních, ale také instrukce k tomu, jaké budou požadované podmínky ohledně osvědčení o negativním testu na virus SARS-CoV-2 před cestami do Číny. Nelze vyloučit, že podmínky se budou u jednotlivých leteckých společností lišit.  

2) Vždy pečlivě u prodejce letenek, nebo nejlépe přímo u dopravce ověřit, zda se lety nabízené v rezervačních systémech pro spojeni z/do Číny opravdu uskuteční a v případě, že ne, jaké jsou podmínky refundace za zrušené letenky. Povolení letů závisí na rozhodnutí čínských orgánů a aerolinky či distributoři letenek v mnoha případech nabízejí letenky i na trasy a data, pro která ještě nemají jistotu schválení čínskými úřady.  

3) Bez ohledu na zjištěné informace dle bodu 2 počítat s určitou mírou rizika, že zakoupený let může být i pouhý 1 týden před plánovaným odletem zrušen. Tato situace může nastat v případě, že se letecké společnosti nepodaří na předchozím letu do Číny udržet počet pozitivně testovaných na minimu (viz výše).

4) Doporučujeme rovněž sledovat webové stránky Velvyslanectví ČLR v Praze, kde naleznete informace o vyřízení zdravotního potvrzení k negativnímu testu COVID-19 před odletem do Číny.

Dále upozorňujeme, že nová pravidla se týkají pouze režimu pro provoz leteckých spojení. Nejsou jimi dotčena dosavadní omezení na čínské straně ohledně platnosti a vydávání víz. Zůstává také povinnost po příletu do Číny absolvovat 14denní karanténu v předem určeném karanténním středisku (hotelu), a to na vlastní náklady. Více informací najdete v samostatném článku na našich stránkách.  

Celý text nových pravidel pro mezinárodní leteckou přepravu s Čínou je dostupný na webu CAAC.