česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Očkování v Číně

Od 22. března 2021 si mohou čeští občané v Číně požádat o očkování čínskou vakcínou.

Diplomatickým misím v Číně byla rozeslána v březnu 2021 nóta, v níž čínské MZV informuje o možnosti poskytnutí očkování i cizincům, kteří dlouhodobě pobývají na území ČLR.  

V nótě je uvedeno, že několik druhů vakcín SARS-CoV-2 obdrželo podmíněné schválení Čínskou národní správou lékových produktů k uvedení na trh. Čína tímto nabízí pomoc při očkování všech cizinců v Číně, kteří budou očkováni na dobrovolné bázi na základě informovaného souhlasu, uhradí související poplatek a budou nést případná rizika. Další informace mohou obdržet od Úřadů pro zahraniční spolupráci v rámci jednotlivých provincií či měst dle svého pobytu na území ČLR. 

Velvyslanectví ČR v Pekingu zároveň upozorňuje případné české zájemce na to, že ani jedna z (6) čínských vakcín ke dni zveřejnění této informace (22. 3. 2021) ani ke dni aktualizace (16. 6. 2022) není schválena pro použití na území EU / ČR, tedy neprošla schvalovacím procesem u Evropské lékové agentury (EMA). Očkovací certifikát, který po naočkování čínskou vakcínou obdržíte, nelze proto k cestám do Evropy nijak využít – rozhodně nedoporučujeme vyřizovat jeho vyšší ověření, neboť čínské vakcíny nejsou dosud v Evropě uznávány. 

Zároveň informujeme o tom, že o možnosti zřízení mezinárodního zdravotního kódu a usnadnění cestování pro naočkované osoby se na mezinárodních fórech stále jedná. Došlo již k dohodě v rámci EU (zelený průkaz), v ČR funguje aplikace TEČKA, která umožňuje načtení, správu a prezentaci digitálních COVID certifikátů na vašem mobilu. Do doby ustanovení mezinárodní platformy pro vzájemné uznávání cestovních kódů je však zřejmě ještě daleko.