česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Očkování v Číně

(Archivní článek, platnost skončena 30.04.2023.)

Očkování v Číně je možné pouze čínskými vakcínami.

Od března 2021 bylo otevřeno očkování v Číně i pro cizince, kteří dlouhodobě pobývají na území ČLR.  

Cizinci tak mohou být očkováni čínskými vakcínami na dobrovolné bázi na základě informovaného souhlasu, uhradí související poplatek a budou nést případná rizika. Další informace mohou obdržet od Úřadů pro zahraniční spolupráci v rámci jednotlivých provincií či měst dle svého pobytu na území ČLR. 

Velvyslanectví ČR v Pekingu zároveň upozorňuje české občany na to, že ani jedna z 6 čínských vakcín není dosud (ke dni aktualizace, 27.8.2022) schválena pro použití na území EU / ČR, tedy neprošla schvalovacím procesem u Evropské lékové agentury (EMA). Očkovací certifikát, který po naočkování čínskou vakcínou obdržíte, nelze proto k cestám do Evropy nijak využít (nedoporučujeme vyřizovat jeho vyšší ověření).

Zároveň informujeme o tom, že o možnosti zřízení mezinárodního zdravotního kódu a usnadnění cestování pro naočkované osoby se na mezinárodních fórech stále jedná. Do doby ustanovení mezinárodní platformy pro vzájemné uznávání cestovních kódů je však zřejmě ještě daleko.

K cestě do Číny není nutné být očkován. Rozhodné k vaší cestě je to, zda budete mít negativní oba předodletové testy v ČR, abyste získali zdravotní (zelený) kód k cestě. Více informací naleznete na webových stránkách čínského velvyslanectví v Praze