česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přílet do ČLR - povinná zdravotní deklarace a testy

Od počátku března 2020 zavedly čínské úřady přísnou proceduru při příletech ze zahraničí do ČLR, na letištích je nutné vyplnit zdravotní deklaraci a podrobit se kontrole, následuje povinná 14-denní karanténa v místě příletu. Procedury se mohou na jednotlivých letištích v ČLR lišit. Od konce srpna 2020 je vyžadováno předložení negativního testu na COVID-19, od počátku listopadu 2020 také předložení negativního testu na protilátky IgM, oba před odletem do Číny.

Zavedená opatření mají pomoci zamezit šíření koronaviru COVID-19 při jeho přenosu ze zahraničí a obnášejí tyto kroky:

  1. Max. 48 hod. před nástupem na palubu letadla (počítá se od doby odběru) z Evropy do Číny jsou cestující povinni se nechat otestovat na COVID-19 (test RT-PCR) a dále také na protilátky v krvi (test IgM). K provedení testů je možné využít jakékoli odběrové centrum, uvedené v seznamu akreditovaných laboratoří na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR, které oba testy provádí a vystaví o něm písemné potvrzení (vyžadováno je zejména potvrzení o tom, že test IgM byl proveden žilním odběrem). Následně je nutné se přes webovou stránku Velvyslanectví ČLR v Praze (https://hrhk.cs.mfa.gov.cn/H5/) zaregistrovat a přihlásit. Při přihlášení je nutné vyplnit jednotlivé položky a vložit čitelné a plné fotografie obou výše uvedených potvrzení. Poté, co Velvyslanectví ČLR v Praze obdrží tuto online žádost, provede kontrolu dat (v pracovní době během 6 hodin, mimo pracovní dobu a ve svátky během 12 hodin) a vydá QR kód "Prohlášení o zdravotním stavu" s logem "HDC". Cestující musí při nástupu do letadla předložit tento QR kód v elektronické nebo tištěné verzi letecké společnosti ke kontrole. Podrobnější informaci lze nalézt na webových stránkách Velvyslanectví ČLR v Praze, včetně kontaktů (telefon, e-mail) v případě potřeby.
  2. Totožné testy (tedy RT-PCR i IgM) musí cestující absolvovat také v tranzitní zemi, přičemž k cestě do Číny lze využít letecky pouze 1 tranzitní místo (mimo území Číny). Vaši cestu proto plánujte v dostatečném časovém předstihu a předem si zjistěte, na kterých letištích v Evropě si můžete zdravotní testy vyřídit.
  3. Po příletu do Číny jsou všichni cestující podrobeni prvotní kontrole, včetně měření teploty.
  4. Zároveň imigrační úředníci zkontrolují vstupní zdravotní deklaraci, tu je možné vyplnit:
  5. Při epidemiologickém vyšetření se hodnotí zdravotní stav cestujícího a jeho cestovní historie - k tomu slouží i kontrola přes QR kódy v mobilech. Pro cestující z celého světa je povinná 14-denní karanténa, od ledna 2021 prodloužená o +7+7 dnů, a to v prvním místě vstupu. Pobyt v karanténě a všechny náklady na testování po příletu i v průběhu karantény si hradí cestující z vlastních prostředků. 
  6. Mezinárodní lety do Pekingu jsou od března 2020 odkláněny na jiná letiště (např. Tianjin, Shijiazhuang, Hohhot, Shenyang, Qingdao, Zhengzhou, Dalian, Shanghai, Xi'an, Nanjing aj.). Od počátku září 2020 byly sice obnoveny přímé lety do Pekingu z Řecka, Dánska, Rakouska a Švédska, nicméně tyto lety jsou určeny pouze pro občany těchto zemí a čínské občany, tzn. pro občany z jiných zemí (tedy ani z ČR) není možné se do těchto letů dostat.
  7. O tom, do kterého karanténního zařízení bude cestující ubytován, rozhodují místní úřady (jde většinou o hotely střední kategorie). Náklady na ubytování a zajištění základních potřeb si cestující hradí z vlastních prostředků (ceny se pohybují mezi 200 - 600 RMB).

Rizikovost cestovní historie je vyhodnocována v závislosti na předchozím pobytu. K vysoce rizikovým patří prakticky všichni cestující, protože případů koronaviru v celém světě neustále přibývá, zatímco v Číně se až na ojedinělé případy (import ze zahraničí) podařilo šíření koronaviru zastavit. 

Cestujícím, kteří nepředloží oba negativní testy (RT-PCR i IgM) při kontrole na letišti a zároveň i v místě přestupu (potvrzené velvyslanectvími Číny v ČR i v tranzitní zemi), nebude umožněno odbavení a odlet. Popříletová karanténa v Číně v prvním místě vstupu je povinná a je přísně kontrolována. V průběhu karantény není možné objednávat žádné potraviny ani léky. Během 14-denní karantény lze očekávat několik testů RT-PCR i nahodilé krevní testy na protilátky IgM. V případě pozitivního testu bude cestující umístěn do zdravotnického zařízení a teprve po propuštění z nemocnice se začne počítat znovu jeho karanténa, která pak bude ještě prodloužena - tedy je nutné počítat s dobou až 3x 14 dnů (14 dnů umístění ve zdravotnickém zařízení, 14 dnů v karanténě v určeném zařízení a dalších 14 dnů v domácí karanténě s pravidelnou kontrolou + nutností hlášení stavu a teplot).