česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Číny a návrat do ČR v souvislosti s pandemií COVID-19

V návaznosti na rozhodnutí vlády ČR č. 443 ze dne 23. dubna 2020 o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR, ukončení výjimečného stavu v ČR dne 18. 5. 2020 a oznámením Velvyslanectví ČLR v Praze "o usnadnění vízového režimu pro příslušné cizince s platnými povoleními k pobytu v Číně" informujeme české občany o aktuálních vstupních podmínkách do Číny a podmínkách při návratu ČR.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR i nadále doporučuje českým občanům respektovat "Semafor", aktualizovaný na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR, a cestovat do těch zemí, označených červeně a/nebo neoznačených žádnou barvou, tj. rovněž do Číny, jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikována většinou zemí, vč. Číny, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. MZV ČR doporučuje před cestou uzavřít cestovní pojištění, obsahující i léčebné výlohy pro případ onemocnění COVID-19.

Pokud se pro cestu do zahraničí přesto rozhodnete, důrazně doporučujeme před zahájením cesty registraci v systému DROZD, a to pouze po dobu nezbytnou pro cestu, resp. pobyt. Podrobné informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva vnitra ČR.

Informace o podmínkách vstupu do ČR naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ ČÍNY A TRANZIT:

S účinností od 28. března 2020 Čína pozastavila platnost všech do 26. 3. vydaných víz a povolení k pobytu, tzn. držitelé těchto víz nejsou na území Číny vpouštěni. Pozastavila se rovněž možnost 144-hodinového bezvízového tranzitu. Výjimku z uvedeného opatření mají držitelé diplomatických, služebních, zvláštních víz a posádky lodí, letadel, vlaků a řidiči dálkové kamionové dopravy (víza typu C).  

!!! Dne 14. srpna 2020 oznámilo Velvyslanectví ČLR v Praze na svých webových stránkách usnadnění vízového režimu pro cizince s platnými povoleními k pobytu (zaměstnání, soukromé záležitosti a sloučení rodiny), kteří si tak bezplatně mohou požádat o udělení vstupních víz. S případnými dotazy k výše uvedenému oznámení doporučujeme obrátit se přímo na Velvyslanectví ČLR v Praze (e-mail: konzularniodd@seznam.cz).

Rovněž ti cizinci, kteří do Číny potřebují cestovat za účelem obchodu, vědy a výzkumu nebo z důvodu naléhavé humanitární potřeby, mohou na čínských diplomatických misích v cizině požádat o nová víza, na která jim bude vstup do Číny umožněn.
 

3. DOPRAVA:

Mezinárodní doprava: Možnosti cestování do/z Číny existují a v posledních týdnech se rozšiřuje nabídka komerčních letů, zůstávají však v obou směrech málo dostupné a ceny letenek vysoké. Týdně se uskuteční cca 25 letů do/z Číny a Evropy, převážná část realizovaných letů směřuje do/z Šanghaje, Pekingu, Guangzhou a Nanjingu; evropské destinace jsou: Amsterdam, Athény, Curych, Frankfurt, Helsinky, Kodaň, Lisabon, Londýn, Minsk, Madrid, Paříž, Stockholm, Varšava, Vídeň.

Vnitrostátní doprava: Jsou hlášeny případy, kdy došlo k nařízení karantény při přejezdech mezi městy, odepření vstupu nebo ubytování v hotelu apod. V případě cest po území ČLR doporučujeme registraci ve wechatové aplikaci, které jsou však pro každou provincii jiné (v Pekingu jde o "Health kit(健康宝 Jiankang Bao)". Díky této aplikaci obdržíte personalizovaný zdravotní QR kód, který by vám měl umožnit snadnější cestování, vstup do úřadů, komerčních budov, obchodních center, restaurací, knihoven, muzeí, galerií, sportovních center, jakož i k použití prostředků hromadné dopravy. Zároveň před cestou doporučujeme s hotelem min. telefonicky ověřit rezervaci a možnost ubytování.

4. OPATŘENÍ:

Každý, kdo vstoupí na území ČLR, je povinen absolvovat 14 denní karanténu v předem určeném karanténním středisku (hotelu), a to na vlastní náklady. Nově jsou hlášeny případy nařízení dalších 7 dnů domácí karantény pod dohledem místní komunity (platí zejména pro Peking). Celková doba strávená v karanténě tak může činit 21 dnů.

Nošení ochranných roušek zůstává doporučené, na některých místech povinné (například obchodní centra či prostory s větší koncentrací osob). Pokračuje měření teploty při vstupu do obchodů a veřejných zařízení; na mnoha místech je stále požadována kontrola statusu (zelená barva) wechatové zdravotní aplikace.

5. NÁVRAT DO ČR

Při návratu (delším než 12 hodin) ze států s vysokým rizikem nákazy onemocnění COVID-19 (červená barva na Semaforu) a ze zemí mimo EU a schengenský prostor (na Semaforu neoznačených žádnou barvou), které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy, je po vstupu do ČR až na výjimky nutno nahlásit svůj vstup krajské hygienické stanici podle místa bydliště a do 72 hodin předložit potvrzení o negativním RT-PCR testu na COVID-19 nebo podstoupit karanténu.

S ohledem na možnost předložení potvrzení o výsledku testu na COVID-19 při vstupu do ČR, popř. požadavek aerolinií prokázat se takovým potvrzením před odbavením na mezinárodní let, sdělujeme, že testy v ČLR provádí za úplatu široká síť nemocnic a laboratoří (jde o testy RT-PCR na přítomnost SARS CoV-2, některé laboratoře zároveň provádějí i rozbor krve). Výsledky jsou obvykle k dispozici druhý den po odběrech. Cena testu se pohybuje v rozmezí od 260 – 600 RMB / test. Potvrzení vystavené čínským zdravotnickým zařízením by mělo být v čínsko-anglické verzi a minimálně by mělo obsahovat veškeré náležitosti jako český formulář, doporučovaný Ministerstvem zdravotnictví ČR.

S odkazem na usnesení vlády ČR č. 511 ze dne 4. května 2020 informujeme, že od 11. května 2020 již občané ČR nemají povinnost oznamovat vstup na území ČR vyplněním online formuláře MZV ČR. Rovněž již neplatí zákaz využívání veřejné hromadné dopravy či taxislužby při cestě do místa bydliště po překročení hranice ČR.

Další informace o podmínkách vstupu na území ČR naleznete také na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

* * *

V případě potřeby se můžete obrátit na nejbližší konzulární úřad dle Vašeho místa pobytu na území ČLR:

Generální konzulát ČR v Chengdu (provincie Sichuan, Guizhou, Yunnan, Guangxi a město Chongqing) – e-mail: chengdu@embassy.mzv.cz

Generální konzulát ČR v Šanghaji (provincie Jiangsu, Zhejiang, Anhui a město Shanghai) – e-mail: shanghai@embassy.mzv.cz

Generální konzulát ČR v Hongkongu (Hongkong a Macao) - e-mail: hongkong@embassy.mzv.cz

Velvyslanectví ČR v Pekingu (všechny ostatní provincie a autonomní oblasti výše neuvedené) – e-mail: consulate_beijing@mzv.cz