česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dlouhodobé vízum za účelem sezónního zaměstnávání

Jedná se o zaměstnání činností závislou na ročním období, tedy činností vázanou na určitou roční dobu podle opakující se události nebo typu události na základě sezónních podmínek, v jejichž průběhu jsou potřeby, pokud jde o pracovní sílu, podstatně větší než u běžného typu činností. Ministerstvo práce a sociálních věci stanoví vyhláškou seznam odvětví zaměstnání, která zahrnují činnosti závislé na ročním období.

Za účelem sezónního zaměstnávání je možné podat žádost o krátkodobé vízum, či o dlouhodobé vízum za účelem sezónního zaměstnávání. Krátkodobé vízum se vydává maximálně na dobu 3 měsíců, dlouhodobé vízum maximálně na dobu 6 měsíců.

Žádost o dlouhodobý pobyt za účelem sezónního zaměstnávání není možné podat.

Pro koho je vízum za účelem sezónního zaměstnávání určeno?

Vízum za účelem zaměstnávání je určeno pro cizince ze všech států světa. Ne však pro

  • občany členských států EU/EHP a Švýcarska a
  • jejich rodinné příslušníky z řad občanů ostatních států, kteří jsou držiteli pobytové karty rodinného příslušníka občana EU/EHP a Švýcarska nebo o její vydání požádali.

Žádost o dlouhodobé vízum za účelem sezónního zaměstnání je nutno osobně podat na místně příslušném zastupitelském úřadu ČR (v odůvodněných případech může cizinec zastupitelský úřad požádat o upuštění od povinnosti osobního podání žádosti).

Žádost o vydání dlouhodobého víza za účelem sezónního zaměstnání se podává na formuláři "Žádost o vízum k pobytu nad 90 dnů".

K žádosti o vydání dlouhodobého víza za účelem sezónního zaměstnání se předkládá:

  • cestovní doklad,

  • 1 fotografie odpovídající aktuální podobě cizince,

  • povolení k zaměstnání podle § 96 odst. 1 zákona o zaměstnanosti, případně je povinen uvést číslo jednací žádosti o vydání tohoto povolení a u které krajské pobočky nebo pobočky pro hlavní město Prahu Úřadu práce České republiky o takové povolení požádal,

  • doklad o zajištění ubytování po dobu pobytu na území na toto vízum (pokud ubytování zajišťuje nebo zprostředkovává zaměstnavatel, musí z dokladu o zajištění ubytování vyplývat splnění podmínek pro ubytování stanovených zákonem, zejména velikost podlahové plochy místnosti a počet ubytovaných osob, a údaj o výši úplaty nebo o tom, že je ubytování poskytováno bezúplatně; výše úplaty za ubytování nesmí být v takovém případě nadměrná ve srovnání s dohodnutou výší mzdy, platu nebo odměny cizince a s úrovní tohoto ubytování.) (vzor prohlášení o zajištění ubytování),

  • potvrzení zaměstnavatele o dohodnuté výši mzdy, platu nebo odměny, pokud cizinci ubytování zajišťuje nebo zprostředkovává zaměstnavatel,

  • na požádání doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů,

  • na požádání doklad potvrzující splnění požadavků opatření před zavlečením infekčního onemocnění.
     

Všechny přikládané doklady musí být předloženy buďto v originále nebo v úředně ověřené kopii. V originále musí být nutně vždy předložen cestovní doklad. Všechny předkládané dokumenty v cizím jazyce musí být předloženy v originálním znění a v úředně ověřeném překladu do českého jazyka. Náležitosti žádosti nesmí být starší 180 dnů, s výjimkou cestovního dokladu a fotografie cizince, pokud odpovídá jeho skutečné podobě.

Dále platí, že před vyznačením dlouhodobého víza za účelem sezónního zaměstnání je cizinec povinen předložit doklad o cestovním zdravotním pojištění a na požádání rovněž doklad o zaplacení pojistného. Tento doklad nepředkládá cizinec odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra, nýbrž zastupitelskému úřadu a jedná se pouze o pojištění na dobu ode dne vstupu na území ČR do doby, než se na něho bude vztahovat veřejné zdravotní pojištění podle zákona o veřejném zdravotním pojištění – v zásadě tedy ode dne vyznačení víza do doby nástupu do zaměstnání (uvedeno v předložených dokladech).

Zákonná lhůta pro vyřízení žádosti o dlouhodobé vízum za účelem sezónního zaměstnání je 60 dnů ode dne podání žádosti.

Lhůty pro vyřízení žádosti neběží, nebo jsou prodlouženy v zákonem stanovených případech, např. pokud je žadatel správním orgánem vyzván k odstranění vad podání nebo pokud je řízení usnesením přerušeno.