česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace pro podání žádosti o krátkodobé (schengenské) vízum

S účinností od 9. dubna 2022, kdy byla zrušena Ochranná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, omezující vydávání víz a cestování do ČR, byly plně obnoveny vízové služby. Cestování do ČR je opět možné bez omezení, jako tomu bylo v době před vypuknutím pandemie.

Od 9. dubna 2022 bylo plně obnoveno přijímání žádostí o všechny typy krátkodobých víz.

Postupně se obnovuje také činnost Vízových center VFS Global, která by měla být všechna funkční již koncem měsíce června 2022. Vzhledem k nižšímu zájmu čínských občanů o cestování do České republiky bude většina vízových center otevřena pouze na základě předchozího objednání, a to pouze dva dny v týdnu (mezi 9 - 12 hod.). 

Jestliže je Česká republika jedinou zemí, kterou hodláte navšívit, nebo je hlavní zemí při vaší evropské návštěvě a máte stálé bydliště v jedné z těchto provincií: Fujian, Gansu, Guangdong, Hainan, Hebei, Heilongjiang, Henan, Hubei, Hunan, Jiangxi, Jilin, Liaoning, Qinghai, Shanxi, Shaanxi, Shandong, autonomního regionu: Inner Mongolia, Ningxia, Tibet a Xinjian nebo měst Beijing a Tianjin, můžete si podat svou žádost o vízum v nejbližším Vízovém centru VFS Global (podle místa svého trvalého pobytu): Beijing, Fuzhou, Changsha, Guangzhou, Jinan, Shenyang, Shenzhen, Xi’an, Wuhan.

Jestliže máte stálé bydliště v provinciích: Anhui, Zhejiang, Jiangsu a nebo městě Shanghai, vaše nejbližší vízové centrum je: Hangzhou, Nanjing a Shanghai.

Jestliže máte stálé bydliště v provinciích: Sichuan, Yunnan, Guizhou, autonmní oblasti Guangxi a nebo městě Chongqing, vaše nejbližší vízové centrum je: Chengdu, Kunming Chongqing.

Více informací naleznete na webových stránkách společnosti VFS Global. Upozorňujeme, že kvůli protipandemickým opatřením v řadě měst je nutná předchozí e-mailová rezervace termínu podání žádosti!  

Z výše uvedeného vyplývá, že žádost o krátkodobé (schengenské) vízum již nelze podávat na českých úřadech v Číně (tzn. na Generálních konzulátech ČR v Chengdu nebo v Šanghaji, nebo na Konzulárním a vízovém úseku Velvyslanectví ČR v Pekingu). Na základě předchozí domluvy přijímají české úřady žádosti držitelů diplomatických, služebních (zvláštních) a administrativních pasů a dále také žádosti rodinných příslušníků občanů EU. Pro více informací je možno kontaktovat naše úřady v pevninské Číně na těchto e-mailových adresách: 

Generální konzulát České republiky v Chengdu: chengdu@embassy.mzv.cz

Generální konzulát České republiky v Šanghaji: shanghai@embassy.mzv.cz

Konzulární a vízová sekce Velvyslanectví České republiky v Pekingu: consulate_beijing@mzv.cz nebo visa_beijing@mzv.cz.

 

Rozhodnutí o vízu

Na vyřízení žádosti o vízum je 15-denní lhůta, počítaná od doby přijetí žádosti na příslušném českém úřadě. Ačkoli je obvykle žádost o vízum vyřízena během 4–5 dnů, v některých případech se může řízení prodloužit. V případě žádostí o vízum podaných v regionálních vízových centrech je nutné počítat s delší lhůtou kvůli nastaveným protipandemickým opatřením (cca + 5 - 14 dnů).