česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Pekingu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jiří Černický – přední český výtvarník i angažovaný vizionář v galerii česko-čínského současného umění

V neděli 8. září 2019 vyvrcholil tvůrčí pobyt vedoucího ateliéru malby a docenta pražské UMPRUM Jiřího Černického v Pekingu výstavou, z níž se některé exponáty podle tradice stanou součástí sbírek galerijního Muzea česko-čínského současného umění (CCC). Velvyslanectví ČR v Pekingu, v duchu dlouhodobé spolupráce s CCC, vernisáž výstavy podpořilo a velvyslanec Vladimír Tomšík výstavu formálně zahájil.

Na pozvání zakladatelů a provozovatelů CCC Aqin Kun Ying a Jiřího Strakových tvořil nositel ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 1998 a vedoucí ateliéru malby Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze, doc. Mgr. ak. mal. Jiří Černický několik týdnů ve výtvarném centru česko-čínského současného umění v Pekingu. Svou postavu „nečitelného“, která provází jeho tvorbu již mnoho let a která hodně čerpá z jeho reálných i imaginárních poutí po světě i vesmíru, přenesl tentokrát do světa asijských filosofií, prudkého technologického rozvoje s masovou spotřebou energie i lidské práce, ale také konzumu či rozsáhlého využívání přírodních zdrojů. Jak sám uvedl i pro čínská média, pohybuje se na rozhraní mezi umělcem, vizionářem a vynálezcem – a podobně jako kdysi např. Da Vinci nebo Jules Verne hledá i pod vlivem dojmů z masivního rozvoje Číny nové vize získávání, uchování a možná i nekončícího koloběhu energie (např. ze zanikajících hvězd, jejichž výbuch nápadně připomíná tvar buddhistických hromových klínů vadžry). Oslovují jej ale také morální otazníky naší doby – počínaje rozvojem, který často umožňuje jen laciná či dokonce nucená práce, až po konzum a plundrování přírodních zdrojů. To vše se může odehrávat daleko od nás, ale mít konečné dopady i na nás. Jak při vernisáži zdůraznil i její čínský kurátor – český výtvarník zde nepřišel představovat konkrétní česká témata nebo výtvarné postupy, rozkročil se mnohem globálněji a přišel s tématy, která se dotýkají Čechů i Číňanů z opačných, ale i totožných konců problému.

Závěrečnou výstavu plodů tvůrčího pobytu Jiřího Černického dne 8. září 2019 zahájil spolu s majiteli CCC, činovníkem municipality uměleckého areálu Tongzhou - Song Zhuang a výtvarným týmem velvyslanec České republiky v Pekingu Vladimír Tomšík. Několik artefaktů zůstane ve sbírkách uměleckého muzea CCC, které je dlouhodobě centrem aktivní podpory a propagace česko-čínského umění a úzce spolupracuje s českým velvyslanectvím výstavami a akcemi v místě i v prostorách velvyslanectví v centru Pekingu.

Galerie


Jiří Černický v galerii česko-čínského současného umění