česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Peking
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Odpoledne statečných žen

Dne 10. 3. 2022 se na ZÚ Peking uskutečnila pro mezinárodní publikum jedna z akcí, kterými velvyslanectví mnohých zemí v těchto dnech připomněla Mezinárodní den žen. Podobně jako ČR, mnohé spojily tématiku postavení žen též s problematikou žen ve sportu s ohledem na probíhající Zimní paralympiádu v Pekingu 2022.
 

Při plánování akce ještě nikdo netušil, že hlavní téma – život současných čínských žen podle jejich snů a ambicí – se stane kontrastním rámcem pro utrpení žen na válkou zasažené Ukrajině. Odpoledne bylo proto zahájeno minutou ticha nejen za ženy – oběti agrese na Ukrajině, ale za všechny ženy v různých částech světa, kterým je válečným strádáním upřena možnost realizovat vlastní život podle jejich schopností a představ.

Hosty na úvod přivítal velvyslanec Vladimír Tomšík. Následně zástupkyně velvyslance Ivana Grollová moderovala privátní předpremiérové promítnutí filmu mladé čínské režisérky Ran Li „Až nás láska rozdělí“ a poté diskusi s režisérkou Ran, s výtvarnicí a kurátorkou a ředitelkou výtvarné galerie Czech-China Contemporary Art Museum (CCC) Qin Kunying (Aqin Strakové) a novinářkou South China Morning Post Kinling Lo. Přítomna byla též představitelka jedné z postav filmu, herečka paní Zhang Qing, která sklidila za ztvárnění silné dominantní matky ve filmu upřímný aplaus. Besedy se účastnili diplomaté a diplomatky, cizinky žijící v Číně a působící v různých firmách nebo univerzitách, spolu s čínskými diváky a divačkami z různých oborů. Všichni byli příjemně překvapeni tím, jak je film z mnoha úhlů oslovil – a bylo to znát také v následné diskusi, která byla uvolněná a inspirativní zároveň. Dotazy i komentáře směřovaly k tradičnímu i současnému pohledu na roli žen v čínské společnosti, na přetrvávající stereotypy v sociálním očekávání společnosti od vysokoškolsky vzdělaných dívek, na otázky rovnosti a vzájemného respektu v manželství, v práci či sportu. Oficiální uvedení filmu, který byl natáčen částečně v ČR během roku 2020, se očekává na Šanghajském filmovém festivalu na podzim 2022.

Celou besedu orámovala nová expozice ze sbírek CCC – obrazy Aqin a keramika v Číně dlouhodobě působícího českého výtvarníka Jiřího Straky. Prezentována byla také česká účast na paralympiádě. Akce bylo využito též k propagaci českých výrobků z nano-vláken, především antivirových masek a protismogových sítí do oken.

Galerie


Odpoledne statečných žen 2022