česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ondřej Wágner MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pekingský mezinárodní knižní veletrh 2017 v „lichožroutím kabátu“ a s „královskou“ účastí: česká literatura, film i čínské národní ocenění pro jednoho z nejvýznamnějších českých sinologů

Předposlední týden srpna byl v Pekingu ve znamení českých spisovatelů a literatury. Konal se totiž Pekingský mezinárodní knižní veletrh (Beijing International Book Fair, BIBF 2017), největší veletrh svého druhu v Asii. V letošním roce byla česká účast na veletrhu významnější než v roce 2016, kdy se ČR účastnila společně s ostatními zeměmi ve formátu 16+1. Do Pekingu přijeli autoři, překladatelé, vydavatelé a zástupci kulturních a literárních institucí. Delegaci vedla náměstkyně ministra kultury paní K. Kalistová a českou účast s hlavním motivem „Lichožroutů“ ve spolupráci se ZÚ Peking připravil ředitel Moravské zemské knihovny pan T. Kubíček. V předvečer zahájení veletrhu získal sinolog profesor Oldřich Král čínskou státní cenu za celoživotní práci v oblasti překladů.

Ve dnech 23. až 27. srpna 2017 proběhl v Pekingu 31. ročník mezinárodního knižního veletrhu (BIBF 2017). Během týdne se v Pekingu představili čeští autoři Galina Miklínová, Iva Pekárková a Petr Stančík. Vedle účasti na českém stánku všichni autoři vystoupili v rámci tzv. autorských čtení. Galina Miklínová zároveň v Číně představila svůj animovaný film Lichozřouti. Za velkého zájmu byl film rovněž promítán na velvyslanectví ČR, kde ZÚ Peking připravil také výstavu knižních i filmových ilustrací Lichožroutů (ta bude otevřena až do 9.9.). V Pekingu tak byla představena nejen soudobá dětská literatura a film, ale i oceňovaná česká próza.

Českou účast na veletrhu přijeli podpořit náměstkyně ministra školství Kateřina Kalistová, ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček a ředitel Českého literárního centra Ondřej Buddeus. Během jednotlivých jednání s čínskými úřady a nakladateli vyjednávala delegace možnosti vydávání většího počtu knih současných autorů v Číně. Zároveň jednání sloužila jako příležitost pro debaty o budoucí česko-čínské spolupráci v oblasti kultury a literatury, včetně distribuce české filmové tvorby.

Jednání s čínskými partnery v Pekingu

Jednání s čínskými partnery v Pekingu

Součástí programu byla i recepce pořádaná v prostorách velvyslanectví. V úvodu recepce náměstkyně Kalistová zdůraznila důležitost kulturní výměny v oblasti literatury a poděkovala autorům, čínským studentům bohemistiky a českým studentům sinologie za aktivní kulturní výměnu mezi zeměmi. Recepce se rovněž zúčastnil a k účastníkům promluvil profesor Oldřich Král, který letos získal čínskou státní cenu za celoživotní práci v oblasti překladů. Dalším kulturním doplňkem české účasti na knižním veletrhu bylo vystoupení unikátního loutkového souboru Karromato a komorního smíšeného sboru a smyčcového orchestru Picollo Coro a Picolla Orchestra.

Picollo Coro a Picolla Orchestra na velvyslanectví

Picollo Coro a Picolla Orchestra na velvyslanectví

Vedle účasti na knižním veletrhu v Pekingu navštívila česká delegace město Xian. Hlavním cílem cesty bylo podpořit vznikající katedru bohemistiky na Xian Foreign Studies University. Ta by se měla v příštím roce přidat k již existujícím institucím nabízejícím studium češtiny pro čínské studenty. Delegace byla rovněž přijata starostou města Xianu.

Více informací o české účasti na veletrhu nabízí reportáž České televize (včetně rozhovoru s Oldřichem Králem): http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097206490-udalosti-v-kulture/217411000120823/obsah/563878-ceska-literatura-na-kniznim-veletrhu-v-cine