česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podpora českým sportovcům a celé české delegaci při XXIV. zimních olympijských hrách v Pekingu

Dne 4. února byly v Pekingu za přísných epidemiologických podmínek zahájeny XXIV. zimní olympijské hry. V důsledku přetrvávající politiky nulové tolerance covid-19 v ČLR se celé hry odehrávají v uzavřených oblastech (bublinách), které efektivně oddělují účastníky her a veškerý podpůrný personál od zbytku Číny a zabraňují možnému rozšíření nákazy covid-19.
 

Do bublin jsou zorganizovány prakticky všechny činnosti - od sportovních utkání, přes ubytování pro účastníky, zdravotní zařízení pro akreditované olympioniky a doprovodné týmy i přístup do hlediště na zahájení nebo jednotlivé soutěže. Ačkoli je možné doručit zásilky do bubliny prostřednictvím kurýrních služeb, pohyb opačným směrem je téměř vyloučen. S návštěvou her a jednotlivých ceremoniálů jsou spojena přísná epidemiologická opatření a riziko několikatýdenní přísné karantény.

Jedna z hlavních služeb velvyslanectví – konzulární pohotovost – je zajišťována díky důmyslné síti konzulárních pracovníků vně i uvnitř olympijských prostor. Některé země vyslaly své konzulární pracovníky i přímo do bublin. Pohyb mezi bublinami je možný, ale administrativně náročný. Konzulární pracovníci ze spřátelených zemí se snaží vzájemně koordinovat, aby bylo zajištěno pokrytí všech sportovišť a olympijských areálů. Mezi pracovníky uvnitř i vně bublin probíhá pravidelná výměna informací, které jsou sdíleny také se státy bez konzulárního zastoupení přímo v centru dění. Velvyslanectví ČR v Pekingu je připraveno v případě konzulární pohotovosti tuto síť mobilizovat a poskytnout okamžitou pomoc členům české olympijské delegace. Pro případy vyžadující osobní kontakt konzulárního pracovníka s dotyčnou osobou uvnitř bubliny bylo pořadateli přislíbeno vytvoření zvláštních podmínek, které konzulárním pracovníkům umožní výkon práce bez nutnosti vstupu do bubliny a následné karantény. Velvyslanectví ČR v Pekingu po dobu konání olympijských i paralympijských her posílilo non-stop pohotovostní služby a předalo českému olympijskému týmu kontaktní telefonní čísla, díky kterým může být kdykoli požádáno o asistenci ze strany zastupitelského úřadu.

přílohy

Zdravice Filip Pešán 9 MB MP4 (FILE_TYPE_MP4) 10.2.2022

Galerie


ZOH Beijing 2022