česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: LK
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pražákovo kvarteto se premiérově představilo čínskému publiku

Ve dnech 24. – 29. května vyrazil známý soubor Pražákovo kvarteto na své premiérové turné po Číně, během kterého se představil v Tianjinu, Changsha, Wuhanu a Pekingu. Vystoupení v Pekingu, které se konalo v prostorách Zakázaného města, se zúčastnil i český velvyslanec Bedřich Kopecký. Přestože je Pražákovo kvarteto pravidelným hostem na mezinárodních pódiích, do Číny soubor zavítal vůbec poprvé v rámci aktivit spojených s oslavou stoletého výročí od vzniku Československa.  

Historie mezinárodně uznávaného souboru Pražákovo kvarteto se začala psát v roce 1972, kdy soubor založili absolventi Pražské konzervatoře a Akademie múzických umění.První úspěchy a ocenění začalo Pražákovo kvarteto sbírat již v druhé polovině 70. Let.V roce 1978 zvítězilo v prestižní mezinárodní soutěži ve francouzském Evianu a rok poté získal soubor 1. cenu v soutěži Pražského jara. Od té doby se soubor stal pravidelným hostem na všech mezinárodních pódiích jak v Evropě a v severní Americe, tak v Japonsku či Austrálii.

Repertoár souboru je úctyhodně široký a zahrnuje všechna velká kvartetní díla, od Haydna, Mozarta, Beethovena, Schuberta a Dvořáka až k Schönbergovi a Zemlinskému. Pražákovo kvarteto bezesporu patří mezi několik souborů, jež tvoří špičku české kvartetní interpretace.

V roce 2015 se začala psát nová kapitola Pražákova kvarteta, kdy se role první houslistky ujala talentovaná Jana Vonášková-Nováková, která vystudovala Královskou akademii umění v Londýně a 9 let působila v prestižním Smetanovu triu.

V novém složení vydal soubor, po 20 letech, druhou nahrávku kvartetů Bedřicha Smetany, které v letošním roce představí při příležitosti stoletého výročí od vzniku Československa, nejen na české, ale i zahraniční hudební scéně.

Galerie


Pražák Quartet in China