česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Peking
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Po vynucené pauze ožil kulturní Peking Muchou

Dne 21. července 2022 se zástupci velvyslanectví České republiky v Pekingu zúčastnili slavnostního zahájení výstavy „Timeless Mucha - The magic of line“, kterou ve spolupráci s nadací Alfonse Muchy uspořádal prestižní galerijní a aukční komplex Guardian Art Centre v Pekingu.

Impozantní výstava bude návštěvníkům otevřena po dobu tří měsíců. Během úvodní ceremonie společných vernisáží Muchovy výstavy, expozice japonského umění a architektury a sbírek historických zbraní doby Qing z Palácového muzea Zakázaného města zdůraznila Ivana Grollová, CDA a. i., že dílo Alfonse Muchy patří ke světovému uměleckému odkazu, a zároveň výstavu označila za ochutnávku a pozvánku ke zhlédnutí dalších částí Muchovy tvorby přímo v České republice.

Výstava mapuje život i jednotlivé umělecké etapy Muchova působení. V publiku velmi rezonovalo také propojení inspirací: Na počátku je dokumentována Muchova inspirace japonskou estetikou, v závěrečné části expozice lze naopak spatřit tvorbu mnoha dalších moderních ilustrátorů, designerů, tvůrců mang a dalších komiksů, kteří se Muchou výrazně inspirovali.

Součástí výstavních prostor je také takzvaná Muchova kavárna, vyzdobená ve stylu secese. Návštěvníci se tak mohou na chvíli ocitnout v jednom z Muchových ateliérů. Obrovský zájem vyvolávaly zcela pochopitelně mnohé suvenýry s motivy Muchových obrazů, pro něž poskytla Muchova nadace organizátorům licenci. Během vernisáže proběhla degustace a po zbytek trvání výstavy pak budou v Muchově kavárna i v hotelové restauraci, která je součástí Guardian komplexu na Wangfujing v centru města, prodávány české nápoje značky Lahofer, Rudolf Jelínek a Plzeňský prazdroj.

Galerie


Výstava "Timeless Mucha"