česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Pekingu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava „Kvetoucí život“

Dne 22. dubna 2021 proběhla v rezidenci českého velvyslance výstava "Kvetoucí život". Dcera pedagogů Čínské akademie výtvarného umění představila své malby a keramiku. Vernisáž byla spojena s besídkou o životě Číňanky v Čechách.

Paní  Zhang Dan se narodila v Pekingu v roce 1967. Její otec studoval umění v Československu v 50. letech. Oba její rodiče byli profesoři umění. Začala malovat už ve velmi raném věku. Paní Zhang Dan byla přijata na katedru lidového umění na CAFA v roce 1988. Některá její díla byla vybrána akademickými časopisy "Art Research" a "China Art Daily".

Paní Zhang Dan promovala na CAFA v roce 1992. Ve stejném roce byla pozvána Náprskovým muzeem v Praze, aby v České republice pořádala umělecké výstavy a od té doby se usadila v Praze. Během tohoto období uspořádala a zúčastnila se téměř 30 uměleckých výstav v České republice a v Německu. Mnoho jejích ilustrací bylo publikováno v České republice. V roce 2013 se paní  Zhang Dan vrátila do Číny jako profesionální umělkyně a zúčastnila se  několika výstav. V roce 2014 poskytla rozhovor kanálu CCTV „Journey of Discovery“.

Paní Zhang Dan prezentovala na českém velvyslanectví svá umělecká díla, která vyrobila v posledních letech.  Díla reflektují především její osobní růst a vnímání. Ve svých inkoustových obrazech "Fish Series" a "Insect Series" vzpomíná na nevinnou dětskou touhu prozkoumat podstatu života. Ryby se v čínštině vyslovují "Yü". Dalším významem pro "Yü" je "přebytek", což znamená "máte jich mnoho". V čínské tradiční kultuře ryby symbolizují bohatství, prosperitu, příznivost a vitalitu. Taoistický filozof Zhuangzi, ve starověké Číně, pronesl slavnou větu  "nejsi ryba, jak tedy víš, zda  jsou ryby šťastné?" To znamená, že štěstí je jen vnitřní emocionální zážitek, vlastní svět je subjektivní. Na české štědrovečerní večeři se podává smažený kapr a rybí polévka, což rovněž vyjadřuje krásný smysl "ryb" v životě. Akvarely paní Zhang Dan vytvořila v izolaci během období pandemie v roce 2020. Přátelé a příbuzní na jejích akvarelech zobrazení vyjadřují vzpomínky a svobodu.

Galerie


Kvetoucí život / Blooming life / 绽放的生命