česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: TK
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zdeněk Sklenář – grafické dílo

Dílu Zdeňka Sklenáře se dostává další pocty – Palác prince Kunga a Times Art Museum v Pekingu ve spolupráci s Galerií Zdeněk Sklenář a pod záštitou Velvyslanectví České republiky v Čínské lidové republice v Pekingu představuje výstavu nazvanou Zdeněk Sklenář / Grafické dílo. Jedná se o výběr z grafického díla malíře, grafika a ilustrátora Zdeňka Sklenáře (1910 – 1986), jehož tvorba je osudově spjata s kulturou a uměním Číny.

„Zdeněk Sklenář dokázal svou čínskou zkušenost ve svém díle tvůrčím a geniálním způsobem zpracovat a zhodnotit. Právě převážně v jeho čínských ilustracích nalezneme mnoho čínských formálních prvků, tvarů, symbolů, motivů a stylizací, ale styl a technika zpracování těchto forem jsou typicky Sklenářovy, nikoli čínské. V grafickém zpracování vidím právě evropskou, západní tradici, jak ji znám. Důležité však je, že Zdeněk Sklenář jako moderní umělec vytváří geniálním propojením prvků obou tradic velice moderní umělecké dílo," říká o Sklenářově díle profesor Fan Dian, který v roce 2009 uspořádal v Národní galerii Číny (NAMOC) rozsáhlou výstavu Čína Zdeňka Sklenáře.

Vystaveno je především grafické dílo, a to retrospektivní formou, prezentováno je 62 ze 110 grafických listů, které Sklenář za svůj život vytvořil. Součástí výstavy je i 14 originálů ze známé knihy Opičí král, které byly součástí výstav v českém pavilonu na EXPO 2010 v Šanghaji. Viděly je miliony diváků. Sklenářovy ilustrace k Opičímu králi si vysloužily přezdívku „73. proměna opičáka Suna” a staly se symbolem nové podoby tohoto národního čínského hrdiny ovládajícího 72 proměn.  

Autorem instalace je Jiří Příhoda. K výstavě je připravena řada doprovodných akcí.


PRINCE KUNG´S PALACE MUSEUM 

Anshan Hall, Prince Kung´s Palace 

No. 17, Qianhai Xijie, Xicheng District, Peking, Čína 

www.pgm.org.cn 

Galerie


Sklenar