česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ČTK
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zemřel Oldřích Král, jeden z nejvýznamnějších českých sinologů 20. století

Ve čtvrtek 21. 6. 2018 zemřel ve věku 87 let literární vědec a překladatel z čínštiny, profesor sinologie a srovnávací literatury Oldřich Král. 

Oldřich Král absolvoval v 50. a 60. letech několik studijních stáží na Pekingské univerzitě a do Číny se pravidelně vracel i po roce 1993, kdy byl jmenován profesorem sinologie a srovnávací literatury Univerzity Karlovy. Naposledy Čínu navštívil v červnu 2018.

Mezi jeho nejvýznamnější díla patří překlady textů čínského filozofa Lao-c'. Za své celoživotní dílo obdržel profesor Oldřich Král řadu významných ocenění jako jsou např. Cena nakladatelství Odeon za nejlepší překlad roku 1988; Mezinárodní cena za překlad Snu v červeném domě ke 240. výročí úmrtí Cao Xueqina (Peking 2003); Cena Učené společnosti České republiky za rok 2010 v kategorii humanitních věd; Česká státní cena za překladatelské dílo (2010); Čínská státní cena za překladatelské dílo (Peking 2017).

Svou činností tak výrazně přispěl nejen k rozkvětu české sinologie, ale i k rozvoji česko-čínských vztahů. Díky jeho celoživotní práci byl čínskými spisovateli a akademickou obcí respektován. Byl inspirací pro současnou generaci českých sinologů a čínských bohemistů.

Velvyslanectví České republiky v Pekingu vyjadřuje upřímnou soustrast rodině a pozůstalým.