česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec České republiky v Čínské lidové republice

 

prof. Ing. PhDr. Ing. Vladimír Tomšík, Ph.D. et Ph.D.

 

Narodil se 12. června 1974 v Čeladné. Je ženatý a má tři děti. Na pražské Vysoké škole ekonomické vystudoval obor ekonomie na Fakultě národohospodářské a obor finance na Fakultě financí a účetnictví (akademické inženýrské tituly). Dále vystudoval obor ekonomické teorie na Fakultě sociálních věd (akademický magisterský titul) na Univerzitě Karlově v Praze. Následně získal dva doktoráty v oboru hospodářská politika (Vysoká škola ekonomická, Praha) a ekonomie (Univerzita Karlova, Praha). Roku 2004 se habilitoval na Fakultě účetnictví a financí na Vysoké škole ekonomické v Praze. V roce 2009 byl po návrhu Vědecké rady Vysoké školy ekonomické v Praze jmenován profesorem v oboru financí.

Již od roku 1997 pracoval jako odborný asistent na Vysoké škole ekonomické v Praze. V roce 2000 nastoupil jako analytik makroekonomického analytického týmu do Komerční banky (Societe General Group). V září roku 2000 začal pracovat jako hlavní ekonom ve finanční a poradenské společnosti Newton Holding. Od roku 2005 zastával  post zástupce vedoucího týmu, jenž se zabýval otázkami a problematikou pravidel mnohostranného obchodu a investičních dohod ve Světovém obchodním institutu (WTI) ve Švýcarsku.

Přednášel o monetární politice, politice finanční stability, hospodářské politice, makroekonomických analýzách a mezinárodních financích na různých univerzitách, především pak na Vysoké škole ekonomické, Karlově univerzitě, Newton College a Vysoké škole ekonomie a managementu v Praze. Mimo jiné absolvoval několik studijních a pracovních pobytů v Irsku, Německu, USA a Švýcarsku. Pravidelně hovoří a publikuje na téma monetární politika, finanční stabilita a makroekonomie jak v České republice, tak i v zahraničí. Je autorem a spoluautorem mnoha odborných článků a knih –  Monetární ekonomie: v malé otevřené ekonomice (2003 a 2008), Makroekonomická fakta české transformace (2007), Ekonomie a zdravý rozum (2011) a 100 let česko-slovenské koruny. Byl členem vědeckých a akademických rad na řadě  univerzit – Vysoká škola ekonomická, Masarykova univerzita a ŠKODA AUTO Vysoká škola.

Byl jmenován členem rady České národní banky dne 1. prosince 2006 na období šesti let. Prezidentem České republiky byl jmenován do pozice viceguvernéra České národní banky s platností od 1. července 2010. Dne 1. prosince 2012 byl podruhé jmenován viceguvernérem České národní banky. Jeho zastávání pozice viceguvernéra ČNB bylo ukončeno k listopadu roku 2018 po vypršení šestiročního cyklu/období.

V České národní bance byl zodpovědný za finanční stabilitu a pověřený dohledem nad finančními trhy. Zastával pozici člena  Evropského výboru pro systémová rizika (ESRB) a Basilejské poradenské skupiny působící pod Basilejským výborem pro bankovní dohled (BCBS). Působil jako alternát guvernéra České republiky při Mezinárodním měnovém fondu ve Washingtonu, D.C.