česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Pekingu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Tomšík se zúčastnil kulatého stolu velvyslanců zemí střední a východní Evropy v Harbinu

Velvyslanci zemí střední a východní Evropy se sešli u kulatého stolu v Harbinu, aby s vedením provincie Heilongjiang a municipality Harbin diskutovali možnosti prohloubení vzájemné spolupráce. Setkání, jež se uskutečnilo ve dnech 17. a 18. června, organizoval Sekretariát spolupráce Číny se zeměmi střední a východní Evropy (Iniciativa 17+1).

Velvyslanec Tomšík tak představil základní fakta o ČR, zmínil aktivní roli ČR na poli spolupráce 17+1 a vyjmenoval také oblasti, ve kterých by ČR mohla s provincií Heilongjiang a městem Harbin spolupracovat. Je jí např. oblast zimních sportů – v regionu již úspěšně působí společnost Alpine Pro, jež dodává své zimní outdoorové oblečení tamním lyžařským střediskům, či lesnictví, hudby a kultury (Harbin se pyšní nejstarším čínským symfonickým orchestrem; v Harbinu dříve působily československé legie) či turismu (v Harbinu se každoročně koná světově známý Ice and Snow Festival). O konkrétní náplni spolupráce diskutoval s viceguvernérem provincie Heilongjiang p. Wang Wentao a primátorem města Harbin p. Sun Zhe.

Velvyslanectví ČR v Pekingu se v letošním roce zaměřuje na spolupráci s regionem severovýchodní Číny, jíž je provincie Heilongjiang s městem Harbin důležitou součástí. S ohledem na působení československých legií v této oblasti na přelomu 19. a 20. století je tak společnou snahou Velvyslanectví ČR  a SR v Pekingu a několika relevantních ministerstev ČR a SR umístit v Harbinu pamětní desku.