česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání zástupců České republiky v Číně – rukou společnou za naše zájmy

Ve dnech 1. a 2. června 2011 se na velvyslanectví v Pekingu sešli generální konzulové z Šanghaje a Hongkongu, ekonomičtí a političtí radové a ředitelé/ředitelky zahraničních kanceláří agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism.

Smyslem setkání bylo podělit se o informace ze svých oblastí působení, prodiskutovat stav a budoucí směřování vzájemných vztahů mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou a dohodnout se na spolupráci, jednotném postupu a co nejlepším využívání zdrojů lidských i finančních pro zviditelnění České republiky a prosazení jejích zájmů na čínském trhu. O významu ČLR pro naši zemi jasně vypovídá fakt, že je nyní druhým největším dovozcem do ČR a naším třetím největším obchodním partnerem. Vzájemný obchod vloni přesáhl 16 mld. USD a podle dosavadního vývoje v letošním roce lze očekávat další nárůst.

Větší objem obchodu s sebou přináší také více dotazů, žádostí o asistenci a radu, se kterými se na pracovníky ekonomického oddělení, CzechTrade a CzechInvest čeští podnikatelé obracejí. Jen od roku 2007 stoupl počet těchto žádostí o cca 100 procent.

Zmíněn byl také evergreen česko - čínských ekonomických vztahů - přímá letecká linka z Číny do ČR pro osobní dopravu. S každoročním nárůstem počtu čínských turistů o téměř 30 procent se ukazuje, že toto téma je aktuálnější než dříve.

Kolegové z hongkongského konzulátu se podělili o zkušenosti z účasti na Macao International Cooperation Forum, kde je každoročně organizováno zastoupení českých firem.

Ekonomičtí pracovníci si pak vyměnili praktické zkušenosti, které v říši středu v minulém roce získali – stále se množí internetové podvody a bohužel se stávají více sofistikovanějšími, investice z kontinentální Číny do ČR byly i v roce 2010 spíše mediálním, než reálným tématem a české firmy nadále potřebují  k úspěchu na čínském trhu především dobrý produkt, dostatečný rozpočet na propagaci a zajištění distribučních kanálů, kvalifikovanou pracovní sílu a trpělivost.

Kromě porady měli kolegové ze Šanghaje, Hongkongu i Chengdu možnost zúčastnit se slavnostního zahájení výstavy „Krtek a jeho přátelé“ v prestižní budově National Centre for Performing Arts (alias nová Opera či „Vejce“ – viz http://www.mzv.cz/beijing/cz/o_velvyslanectvi/embassyart/akce_pod_hlavickou_embassyart/krtecek_a_jeho_pratele_v_ncpa.html) a rovněž slavnosti k 55. výročí založení Farmy česko-slovensko-čínského přátelství v Cangzhou (http://www.mzv.cz/beijing/cz/kultura_skolstvi_krajane/kultura/oslava_zalozeni_farmy_cesko_slovensko.html), která je po celou dobu existence věrným partnerem dřívějšího Československa a nyní obou našich samostatných států. Generální konzul ze Šanghaje spolu s ředitelem zahraniční kanceláře CzechTrade a ředitelkou kanceláře CzechInvestu poté v pátek 3. června navštívili Farmu v jejím sídle nedaleko města Cangzhou v provincii Hebei, kde prezentovali možnosti spolupráce s českými firmami a seznámili se s agrárně-průmyslovým komplexem našich přátel.

porada